W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska gotowa na COP24

27.11.2018

„Już tylko niespełna tydzień pozostał do rozpoczęcia najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej - Szczytu COP24. Za nami wielomiesięczne, intensywne przygotowania merytoryczne i logistyczne, które wymagały współpracy tysięcy ludzi pracujących w wielu służbach i instytucjach. Dziś możemy z satysfakcją ogłosić, że wszyscy stanęli na wysokości zadania, a Katowice są gotowe na przyjęcie gości z całego świata” – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister środowiska i Prezydent COP24 Michał Kurtyka

Organizacja konferencji COP24 to ogromne wyzwanie  związane z przygotowaniem m.in. obiektów konferencyjnych. Obejmowało budowę hal tymczasowych, aranżację przestrzeni
i sal konferencyjnych oraz oznakowanie terenu konferencji. Wiązało się również z budową i obsługą systemu komputerowego, teleinformatycznego i energetycznego na potrzeby wydarzenia.

Zadbaliśmy o to, aby wszyscy negocjatorzy mieli dobre warunki do pracy i osiągania kompromisów podczas COP24. Do dyspozycji Stron Konwencji przygotowaliśmy 8 stref konferencyjnych, które mieszczą się na przestrzeni ponad 40 tys. m2. Są to m.in. sale plenarne, konferencyjne oraz kilkaset innych przestrzeni, w tym biura, centra komputerowe i miejsca pracy – poinformował minister Henryk Kowalczyk.

Wierzę, że finałem obrad, rozpoczynających się 2 grudnia w Katowicach, będzie przyjęcie pakietu implementacyjnego, który zapewni pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego – dodał minister środowiska.

Organizacja szczytu COP24 to także szereg działań związanych z zapewnieniem zaplecza hotelowego, jak również z zapewnieniem bezpieczeństwa, logistyki i transportu.

Negocjacje klimatyczne

Przyjęcie pełnego, zrównoważonego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie jest najważniejszym celem katowickiego szczytu. Pakiet ten ma pozwolić na praktyczne funkcjonowanie wszystkich przewidzianych w Porozumieniu instytucji oraz mechanizmów.

Z rozmów, które prowadzę z państwami, wynika, że jest wola, aby osiągnąć porozumienie w Katowicach. Dlatego chcielibyśmy stworzyć takie warunki, w których odnalezienie wspólnego mianownika pomiędzy stanowiskami stron będzie możliwe. Przed nami niewątpliwie bardzo trudna dyskusja. Jej kluczowym elementem jest operacjonalizacja porozumienia paryskiego, czyli reguły katowickie, nad którymi będzie pracowało wiele tysięcy negocjatorów od pierwszego dnia spotkania. Pierwszy tydzień COP24 będzie bardziej techniczny, drugi polityczny – mówił wiceminister Michał Kurtyka, Prezydent COP24.

Jak zaznaczył wiceminister, pryncypia, które zostały przyjęte w 2015 r. w ramach Porozumienia paryskiego, mówią o tym, że państwa zgadzają się, że powinny regularnie przedstawiać określone wkłady krajowe do redukcji emisji. Wkłady te mają stanowić odpowiedź na pytanie, w jaki sposób państwa-strony wyobrażają sobie swoją kontrybucję do globalnej polityki klimatycznej. W Paryżu nie doprecyzowano, na czym mają one polegać.

Dopiero nasze porozumienie w Katowicach ma określić, co znaczą „wkłady krajowe”, w jaki sposób będą one mierzone, jak będziemy się upewniać, że realizujemy światowe cele. Tutaj diabeł tkwi
w szczególe. Dopiero rozstrzygnięcie tych kwestii będzie tworzyło wiarygodne ramy globalnej polityki klimatycznej
– dodał wiceminister.

Celem Polski jest utrzymanie globalnego charakteru Porozumienia paryskiego, dobrowolności wyboru sposobu ograniczania emisji oraz kształtowanie polityki klimatycznej i energetycznej w zależności od możliwości oraz uwarunkowań surowcowych i geograficznych poprzez wykorzystanie własnych zasobów naturalnych.

Jak podkreślił wiceminister Sławomir Mazurek, przewodniczący polskiej delegacji na COP24, powstrzymanie zmian klimatu wymaga współpracy i wspólnych, skoordynowanych działań podejmowanych przez wszystkie Strony Konwencji. Jak dodał, wysiłki te muszą być jednak dostosowane do możliwości poszczególnych krajów.

Chcemy być ambasadorem zrównoważonego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatu. Chcemy też reprezentować interesy regionu oraz bronić zasady suwerennego określania krajowych zobowiązań jako fundamentu skuteczności globalnych wysiłków – podkreślił wiceminister Mazurek.

W trakcie COP24 będziemy chcieli pokazać innym państwom, jak dążyć do osiągnięcia równowagi między emisjami i pochłanianiem, posługując się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej oraz wykorzystując naturalny proces pochłaniania CO2 przez gleby i lasy – dodał wiceminister.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 2-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia
w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.11.2018 13:47 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
27.11.2018 13:47 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}