W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 93 milionów złotych na usuwanie zanieczyszczeń z Zachemu

13.07.2018

Zabezpieczenie zdrowia i życia okolicznych mieszkańców jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa ekologicznego państwa – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podczas spotkania dotyczącego usunięcia zanieczyszczeń w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy.

Mam nadzieję, że przedsięwzięcie to zostanie bardzo sprawnie zrealizowane i rozwiąże problemy, z którymi boryka się dzisiaj lokalna społeczność. Celem projektu będzie także zabezpieczenie bardzo cennych terenów Natura 2000 - zaznaczył wiceminister środowiska.

O projekcie

22 czerwca 2018 r. pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy została zawarta umowa o dofinansowanie projektu „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018-2023, a planowany całkowity jego koszt wynosi 93 425 000 zł, w tym 79 411 250 zł ze środków Funduszy Europejskich - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Efektem projektu będzie oczyszczenie skażonego gruntu i wody z zanieczyszczeń emitowanych z kompleksu składowisk zlokalizowanego w granicach dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Realizowane działania pozwolą na zatrzymanie migracji zanieczyszczeń z terenów skażonych na tereny zamieszkałe oraz obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, przez co wyeliminowane zostanie zagrożenie zdrowotne i środowiskowe w obszarze oddziaływania Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Obszar poddawany remediacji, tj. oczyszczeniu środowiska gruntowo-wodnego, obejmuje obszar 26,90 ha. Położony jest we wschodniej części Bydgoszczy i na wschodnim skraju granicy dawnych zakładów chemicznych. Stanowi strefę bezpośredniego kontaktu okolicznych mieszkańców ze skażonym gruntem i wodą podziemną, a ponadto frontową strefę zanieczyszczenia, będącą największym zagrożeniem środowiskowym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. Więcej o Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.07.2018 00:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
13.07.2018 00:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}