W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy w duchu Dialogu Talanoa

11.12.2018

Dialog Talanoa, Program Czyste Powietrze i adaptacja terenów górskich - te tematy dominowały wczoraj na COP24 podczas wydarzeń z udziałem Kierownictwa Ministerstwa Środowiska.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister środowiska i prezydent COP24 Michał Kurtyka, sekretarz UNFCCC Patricia Espinosa i uczestnicy Dialogu Talanoa

Dialog Talanoa oparty jest na dzieleniu się doświadczeniami i wymianie wiedzy, dlatego minister Henryk Kowalczyk podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem z okresu transformacji, która rozpoczęła się na początku lat 90-tych.

- Wówczas po drogach jeździły stare i wyeksploatowane samochody i autobusy. Powodowały zanieczyszczenie powietrza i znaczący hałas. Dzisiaj Polska jest w zupełnie innym miejscu - wspominał minister, po czym wymienił najważniejsze osiągnięcia prowadzące do zmian.

- Stworzyliśmy Plan rozwoju elektromobilności i zdecydowanie stawiamy na zeroemisyjny transport, na który przeznaczymy w formie bezpośredniego wsparcia w ciągu dekady co najmniej 3 mld EUR. W ramach programu ogłoszono największe w Unii Europejskiej zamówienie na innowacyjne autobusy elektryczne, zapewniając popyt na 1077 takich pojazdów.

Henryk Kowalczyk wspomniał też o corocznym Forum elektromobilności, powołanie Funduszu elektromobilności w Funduszu Powierniczym Mobilności i Logistyki (MOLO) oraz złożoną 4 grudnia deklarację Partnerstwa dla Elektromobilności.

Temat dnia: Czyste Powietrze

Drugim tematem, o którym mówił minister jest energooszczędne budownictwo i program Czyste Powietrze. - To jeden z najistotniejszych programów dla Polski. Na modernizację budynków i źródeł ciepła planujemy przeznaczyć w najbliższych 10 latach 25 mld EUR - tłumaczył szef resortu środowiska. Podniesienie efektywności energetycznej budynków stanowi ważny wkład w redukcję emisji, a jednocześnie zapewnia lepszą jakość życia.

- Otoczenie w jakim mieszkamy i w jakim się poruszamy, w znaczącym stopniu określa nasze życie. Dlatego chcemy, aby oba te obszary były przyjazne dla ludzi i klimatu. Odnosząc się do własnych doświadczeń, powinniśmy wspierać transformację w kierunku czystych technologii - podsumował swoje wystąpienie.

Programowi Czyste Powietrze, ale nie tylko, było poświęcone osobne spotkanie w Pawilonie Polski. W panelu “Działania, finansowanie, technologie dla czystego powietrza” brali udział, poza ministrem środowiska, Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, i Richard Brabec, Minister Środowiska Republiki Czeskiej.

Otwierając spotkanie minister Kowalczyk przypomniał: - Poprawa jakości powietrza w Polsce i walka z problemem niskiej emisji, stanowi priorytet całego Rządu RP, w tym przede wszystkim resortu środowiska.

Dialog Talanoa

W kolejnej części dnia delegaci kontynuowali spotkania w ramach Dialogu Talanoa przy mniejszych, ministerialnych stołach. Minister Kowalczyk podzielił się z zebranymi historią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kontekście okoliczności powstawania funduszu i jego wpływu na rozwój Polski.

- Transformacja, jaką Polska przechodzi od 30 lat wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego stworzono model finansowania inwestycji środowiskowych w oparciu o system funduszy środowiskowych. W ciągu pierwszych 25 lat działalności Narodowy Fundusz wydał ponad 15 miliardów euro na rzecz poprawy jakości wody i środowiska - mówił Henryk Kowalczyk. W tym samym czasie wiceminister Sławomir Mazurek moderował rozmowę przy innym stole.

Ciąg dalszy High-level Segment

W drugiej części dnia minister Kowalczyk wznowił Sesję Wysokiego Szczebla w ramach 24. Sesji Konferencji Stron konwencji klimatycznej COP24 w Katowicach.

- Cieszę się, że warunki prac, które Polska zapewniła, spotykają się z Państwa uznaniem i mam głęboką nadzieję, że przyczyniają się one do dobrej atmosfery rozmów. Dziękuję też, za wszystkie deklaracje wsparcia dla polskiej prezydencji - zwrócił się do zebranych. Przypomniał też o zadaniu, jakie czeka delegacje - stworzeniu mechanizmów i instytucji umożliwiających wdrożenie Porozumienia paryskiego.

Tereny górskie a adaptacja do zmian klimatu

Dzień zakończyła dyskusja “Adaptacja gór: wrażliwe szczyty i ludzie”. Brali w niej udział Minister Henryk Kowalczyk i wiceminister Małgorzata Golińska. Termin wydarzenia był nieprzypadkowy - tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich. Uczestnicy rozmawiali m.in.o wyzwaniach, szansach i impulsach do rozwoju współpracy regionalnej w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

- Skutki zmian klimatu w regionach górskich wymagają podjęcia działań adaptacyjnych, a dzisiejsza dyskusja pokaże, na ile działania te mogą być do siebie zbliżone bez względu na to, z której części świata pochodzimy. Dla zapewnienia ochrony oraz zrównoważonego rozwoju Karpat siedem państw, w tym Polska, przyjęło 15 lat temu konwencję ramową, tzw. Konwencję Karpacką - mówił minister Kowalczyk.

Wiceminister Golińska dodała: - Jednym z działań adaptacyjnych podejmowanych w Polsce jest relizowany przez Lasy Państwowe kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich.

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.12.2018 09:33 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
12.12.2018 09:33 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}