W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyły nowe farmy wiatrowe. To „zielona” energia dla 120 tys. gospodarstw domowych

26.06.2020

PGE otwarcie

Minister Środowiska Michał Woś, wspólnie z Wicepremierem Jackiem Sasinem, symbolicznie uruchomili największą w Polsce farmę wiatrową, powstałą w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Prąd, który z niej popłynie, pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Lublina.
– Na tej inwestycji przećwiczyliśmy bardzo wiele procedur, zwłaszcza związanych z ochroną środowiska. Cennym doświadczeniem jest też wzorcowy sposób współpracy
PGE ze społecznością lokalną. Cieszę się, że zostały wyciągnięte konkretne wnioski, które będą pomocne przy kolejnych projektach – powiedział na konferencji prasowej Minister Środowiska Michał Woś.
Wielka inwestycja Grupy PGE to w sumie 43 turbiny o łącznej mocy prawie 100 megawatów oraz dwie stacje transformatorowe. Na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy dwóch megawatów i 10 wiatraków o mocy 2,2 megawata.
O skali przedsięwzięcia świadczy to, że do wykonania fundamentów wiatraków zużyto 16,3 tys. m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2,1 tys. ton stali zbrojeniowej - to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner. Turbiny duńskiej firmy Vestas, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane wieżach o wysokości
125 lub 110 metrów. Pracujące na nich łopaty, wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy),  mają średnicę 100 lub 110 metrów.