W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt klimatyczny w Katowicach uroczyście rozpoczęty

03.12.2018

3 grudnia, równo o godzinie 10:00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie globalnego szczytu klimatycznego ONZ – COP24. W ceremonii udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz szefowie państw i rządów kilkudziesięciu krajów z całego świata. Do 14 grudnia przedstawiciele 196 państw i Unii Europejskiej będą pracować nad osiągnięciem porozumienia w sprawie realizacji celów wyznaczonych trzy lata temu w Porozumieniu paryskim. Polska jest gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ już po raz trzeci

Rozpoczęcie szczytu klimatycznego - zdjęcie zbiorowe uczestników uroczystości

Organizacja globalnego szczytu klimatycznego to dowód, że nasz kraj dąży do międzynarodowej współpracy. Potrzebujemy jej, gdyż współczesny świat, mimo postępu technologicznego, wciąż boryka się z problemem zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzkości. Miliony ludzi żyją bez bezpiecznego dostępu do wody, żywności, energii czy edukacji – powiedział w wystąpieniu inaugurującym dwutygodniową konferencję COP24 Prezydent RP Andrzej Duda. – Wierzę, że odpowiedzialna polityka klimatyczna jest budowana na solidnym fundamencie, który stanowią zrównoważone relacje pomiędzy naturą i technologią, przy jednoczesnym uznaniu godności ludzkiej jako wartości nadrzędnej – dodał.

Prezydent RP wziął udział w rozpoczęciu obrad szczytu klimatycznego ONZ – COP24, organizowanego w Katowicach. Polska po raz trzeci jest gospodarzem szczytu, a po raz czwarty będzie przewodniczyć Konferencji Stron w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Do 14 grudnia niemal 26 tysięcy osób z całego świata – przedstawiciele państw i instytucji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i biznesu – będzie debatować nad sposobem osiągnięcia celów, wyznaczonych w Porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz Organizacji Narodów Zjednoczonych, która na czas szczytu przejęła kontrolę nad wszystkimi obiektami konferencji - Sekretarz Generalny ONZ António Guterres i Sekretarz Wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa. Oboje zgodnie przyznawali, że po raz kolejny Polska świetnie przygotowała się do roli gospodarza międzynarodowego wydarzenia, a współpraca ze służbami i instytucjami publicznymi układa się wzorowo.

Ministerstwo Środowiska, odpowiedzialne za przygotowanie i organizację szczytu COP24, reprezentował szef resortu, Henryk Kowalczyk. Minister wskazywał na skalę postępu, jakiego w ciągu ostatnich trzech dekad dokonała Polska w zakresie walki z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeniem powietrza. – Gdyby trzydzieści lat temu ktoś opisał dzisiejsze realia i standardy w naszym kraju – nikt by mu nie uwierzył. Transformacja ustrojowa zastała Polskę jako kraj borykający się z problemem degradacji środowiska naturalnego. Tymczasem udało nam się o 30 proc. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, inwestujemy w elektromobilność, realizujemy ambitny program „Czyste Powietrze” – mamy cały szereg powodów do dumy, ale także świadomość wyzwań stojących wciąż przed nami – powiedział Minister Środowiska.

Ministrowi towarzyszył Michał Kurtyka, sekretarz stanu w resorcie środowiska, który podczas niedzielnych uroczystości przejął z rąk premiera Fidżi, Franka Bainimaramy, funkcję Prezydenta COP. Będzie ją sprawował do kolejnej, przyszłorocznej konferencji klimatycznej. Zadaniem Prezydenta COP Michała Kurtyki będzie łagodzenie ewentualnych sporów w celu zrealizowania najważniejszego celu – osiągnięcia ostatecznego porozumienia. - Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces – te słowa Henry’ego Forda idealnie oddają narrację między COP21, a wyzwaniem, jakie stoi przed nami dziś – powiedział Minister Kurtyka

W uroczystościach wziął także udział prezydent miasta Katowice – Marcin Krupa. Podkreślał, jak bardzo miasto i region zmieniły swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat. – Dzięki inwestowaniu w nowe technologie i realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju stajemy się coraz bardziej zielonym miastem. Śląsk stanowi dziś przykład dla innych, industrialnych obszarów w Europie i na świecie– mówił prezydent miasta – gospodarza konferencji.

Szczyt klimatyczny ONZ – COP24 w Katowicach potrwa do 14 grudnia.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.12.2018 13:35 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
05.12.2018 13:35 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}