W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego

15.10.2018

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka uczestniczył w panelu dotyczącym roli rządów w finansowaniu działań klimatycznych. Dyskusja odbyła się w ramach corocznego spotkania gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, w dniu 13 października 2018 r. w Indonezji.

W spotkaniu wzięli udział także sekretarz generalny ONZ Antonio Gutierres, prezes Banku Światowego Jim Yong Kim i dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Jak podkreślił wiceminister Kurtyka w swoim przemówieniu, zaledwie kilka dni temu Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana prof. Williamowi Nordhausowi za jego pracę nad modelowaniem ekonomicznym i zmianami klimatycznymi. Coraz bardziej oczywisty staje się fakt, że narastające problemy środowiskowe i klimatyczne mają znaczący wpływ na światowe gospodarki. Profesor Nordhaus przez całą swoją karierę przyglądał się stratom ekonomicznym wywołanym zmianami klimatycznymi. Badał jakie ramy należałoby nałożyć na światowy system finansowy, aby nasza cywilizacja była w stanie rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreślał wiceminister środowiska Komitet, przyznając nagrodę profesorowi Nordhausowi, wysyła silny sygnał do świata, iż pomimo wszystkich przeciwności musimy podjąć skuteczne działania w tym zakresie – wyjaśnił. Kwestie finansowe są bardzo istotne dla sukcesu negocjacji odbywających się w ramach nadchodzącego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Jak wynika z analiz, w ciągu nadchodzących 15 lat nastąpi podwojenie światowych zasobów infrastruktury, a w ciągu 20 lat podwojenie światowej gospodarki. To ogromne wyzwanie w zakresie mobilizacji środków, ale również szansa na ich zainwestowanie, w sposób który pozwoli uzyskać korzyści dla świata w zakresie ochrony planety. W tym kontekście prezydent COP24 przypomniał, że państwa rozwinięte zobowiązały się opracować do 2020 r. plan gromadzenia 100 mld dol. rocznie na wsparcie redukcji emisji gazów cieplarnianych i adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się. Ważnym elementem globalnej architektury finansowania klimatycznego jest Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund – GCF) 21. posiedzenie Zarządu GCF, które odbędzie się pod koniec października, będzie miało duże znaczenie. Na tym spotkaniu mają zostać podjęte istotne decyzje dotyczące m.in. finansowania konkretnych projektów, uruchomienia procedury ponownego zasilenia środkami Zielony Fundusz Klimatyczny oraz sposobu zarządzania Funduszem – dodał wiceminister Kurtyka. W aspekcie wyzwań związanych z finansowaniem inwestycji dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu w krajach rozwijających się, wiceszef resortu środowiska Michał Kurtyka, odbył szereg spotkań bilateralnych. Rozmawiał m.in. z przedstawicielami Banku Światowego, a także z reprezentantami rządów Szwecji, Francji i Egiptu. Dyskusja dotycząca finansowania działań w zakresie ochrony środowiska toczy się równolegle do prac nad wdrożeniem zasad, które będą obowiązywać wszystkie państwa świata w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Finał negocjacji nastąpi podczas szczytu klimatycznego COP24 odbywającego się w grudniu w Polsce.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.10.2018 00:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
15.10.2018 00:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}