W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka z wizytą w Kanadzie

31.05.2019

Udział w konferencji Clean Energy Ministerial oraz wizyta studyjna w Międzynarodowym Centrum Wiedzy CCS były głównymi celami wizyty wiceministra Michała Kurtyki w Kanadzie w dniach 28-31 maja 2019 r.

wiceminister Michał Kurtyka

Sesja plenarna Sprawiedliwa i inkluzywna transformacja podczas Clean Energy Ministerial

Podczas przemówienia w sesji plenarnej „Sprawiedliwa i inkluzywna transformacja” wiceminister Kurtyka stwierdził, że kwestia sprawiedliwej transformacji jest zagadnieniem szczególnie bliskim Polsce.

Dlatego też podczas 24 sesji Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP24, która odbyła się w Polsce między 2 a 16 grudnia 2018 r. zainicjowaliśmy przyjęcie przez 56 państw z całego świata, deklaracji o solidarnej i sprawiedliwej transformacji – tłumaczył.

Prowadzenie dyskusji na ten temat jest również kontynuowane w 2019 r. Wynika to z faktu, iż Polska pragnie wykorzystać swoją Prezydencję do przedstawienia polityki klimatycznej jako kluczowego narzędzia zrównoważonego rozwoju. Stoimy bowiem na stanowisku, że ścieżka zrównoważonego rozwoju jest konieczna dla budowy mocnej wspólnoty międzynarodowej i jest jedyną gwarancją skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatu – podkreślił.

Prezydent COP24 przywołał również przykład Katowic jako miasta, które w ostatnich latach przeszło dużą transformację.

Krajobraz Polski zmienia się dynamicznie. Dlatego hasłem COP24 było „Changing together”. Konferencja odbyła się w Katowicach i nie było to miejsce przypadkowe - wyjaśnił.

Jeszcze trzydzieści lat temu wizytówką tego miasta były fabryczne kominy. Dziś, Katowice są jednym z symboli skuteczności polskiej strategii transformacji gospodarczej i społecznej, a także jej pozytywnego oddziaływania na środowisko. Co więcej, stolica Śląska zalicza się do grona najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. powierzchni – zaznaczył.

Panel dyskusyjny Zaawansowanie CCUS

Wiceminister środowiska zabrał również głos w panelu dyskusyjnym na temat CCUS (ang. Carbon Capture, Utilisation and Storage - wychwytywanie dwutlenku węgla oraz jego późniejsza utylizacja). Jak wyjaśnił, tajemnicą sprawnego przeciwdziałania zmianom klimatu są nowoczesne technologie. Poinformował również, że Polska posiada własne doświadczenia z realizacji programów badawczych dotyczących wychwytywania i składowania dwutlenku węgla – CCS (ang. CO2 Capture and Storage).

Stworzono dwie instalacje pilotażowe wychwytu CO2, prowadzono projekty badawcze bloków energetycznych dostosowanych do CCS, przeprowadzono również badania geologiczne możliwości składowania CO2 w warstwach solankowych. Nasz kraj dysponuje nie tylko wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową, ale również i nowoczesną infrastrukturą badawczą w Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu, a także w innych ośrodków naukowych m.in. AGH w Krakowie, Politechnice Śląskiej i Politechnice Częstochowskiej – dodał.

Spotkania bilateralne i wizyta studyjna

Sekretarz stanu w MŚ Michał Kurtyka podczas wizyty w Kanadzie odbył szereg spotkań bilateralnych na temat aktywności w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i priorytetów Polskiej Prezydencji COP24. Wiceminister rozmawiał m.in. z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yoshihiko Isozaki oraz z ministrem środowiska prowincji Saskatchewan Dustinem Duncanem. W ramach wizyty studyjnej zwiedził projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, a także odbył rozmowy z inżynierami z Międzynarodowego Centrum Wiedzy CCS.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbyła się w dniach 2-16 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 23 tys. uczestników z całego świata.

W trakcie szczytu COP24 Strony przyjęły Katowice Rulebook, pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, wyznaczająca światową politykę klimatyczną na kolejne lata, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.06.2019 12:12 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
Pierwsza publikacja:
03.06.2019 12:12 Małgorzata Czeszejko-Sochacka