W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

X Dialog Petersberski z udziałem wiceministra Sławomira Mazurka

14.05.2019

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wziął udział w X jubileuszowym Petersberskim Dialogu Klimatycznym. W tym roku gospodarzami wydarzenia był rząd Niemiec i rząd Republiki Chile, która obejmie prezydencję COP25.

wiceminister Sławomir Mazurek

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Realizacja Porozumienia Paryskiego”, natomiast spotkaniom przewodniczyły niemiecka minister środowiska Svenja Schulze i chilijska minister środowiska Carolina Schmidt. Tematy rozmów dotyczyły przede wszystkim tego, w jaki sposób można osiągnąć globalne cele klimatyczne.

Dzięki przyjęciu tzw. Reguł Katowickich, zasady wdrażania działań są prawie gotowe. Po kilku dziesięcioleciach negocjacji społeczność światowa w dużej mierze ukończyła ramy potrzebne do działania i śledzenia ich efektów – powiedział wiceminister Mazurek.

Każdego roku Dialog stanowi okazję do prowadzenia otwartych rozmów i dyskusji. Do udziału w tegorocznym spotkaniu zostali zaproszeni ministrowie z 35 krajów będących stronami Porozumienia Paryskiego. Dzięki niemu państwa mają również szansę jeszcze lepiej poznać swoje oczekiwania, potrzeby, a także ewentualne ograniczenia.

Standardów życia nie da się poprawić agresywnym wzrostem gospodarczym. Istotą ustalonych zasad jest przejście od obecnego systemu redukcji emisji do wspólnych reguł dla wszystkich krajów, z elastycznością dla tych, którzy tego potrzebują – podkreślił  w swojej wypowiedzi wiceminister Sławomir Mazurek.

Podczas COP24 w Katowicach wyróżniliśmy dwa sektory - lasy i elektromobilność - proponując odpowiednią deklarację ministerialną i partnerstwo. Wierzymy, że mogą one znacząco przyczynić się do naszych wysiłków na rzecz klimatu – dodał wiceminister.

Podczas cyklicznych spotkań kraje mogą też wspólnie określać wyzwania klimatyczne stojące przed światem jak też dawać efektywne odpowiedzi poprzez realizowanie wspólnego i spójnego programu na rzecz ochrony klimatu. Tegoroczny Dialog dotyczył głównie tematów dotyczących finansowania, wdrażania i ulepszania krajowych celów klimatycznych.

Same rozmowy jednak nie wystarczą do zahamowania zmian klimatycznych, jedynym rozwiązaniem jest podjęcie działań przez wszystkie kraje, zgodnie z mottem COP24: Zmieniajmy razem – podsumował wiceminister Mazurek.

O Dialogu Petersberskim

Dialog Petersberski jest wydarzeniem cyklicznym i ma miejsce zawsze pomiędzy kolejnymi szczytami klimatycznymi. Pierwsze spotkanie z cyklu Petersberg Climate Dialogue (PCD) odbyło się w 2010 roku, po szczycie klimatycznym w Kopenhadze w 2009 roku. Spotkania PCD są wydarzeniem wysokiego szczebla, umożliwiającym dyskusję i wymianę poglądów między stronami Konwencji klimatycznej. Tegoroczny, X Dialog toczył się pod hasłem przewodnim „Realizacja Porozumienia Paryskiego”.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2019 15:18 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
Pierwsza publikacja:
14.05.2019 15:18 Małgorzata Czeszejko-Sochacka