W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przywrócenie obywatelstwa polskiego

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek do ministra właściwego do spraw wewnętrznych o przywrócenie obywatelstwa polskiego możesz złożyć za pośrednictwem konsula, w urzędzie konsularnym RP właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Dokumenty możesz złożyć osobiście lub przesłać je pocztą.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat / telefonicznie pod numerem +46 850 57 50 60 w godz. 14.30-15.30 w Pon, Śr, Czw, Pt oraz 10.30-11.30 we Wt 

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego,
  2. zdjęcie formatu paszportowego,
  3. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, np. paszport (możesz przedstawić nam paszport podczas wizyty albo wysłać notarialnie poświadczoną kopię),
  4. dokumenty potwierdzające zmianę imienia i nazwiska, jeśli taka nastąpiła, (Personbevis wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski)
  5. posiadane dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego oraz nabycie obywatelstwa obcego (np. decyzja zezwalająca na zmianę obywatelstwa polskiego na obce wraz z dokumentem potwierdzającym nabycie obywatelstwa szwedzkiego)

Pamiętaj, że:

  • wniosek wypełnia się wyłącznie w języku polskim,
  • musisz przedstawić oryginały dokumentów albo kopie potwierdzone przez notariusza (Notarius Publicus) lub konsula, kserokopie nie są wystarczające.
  • wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego (z listy Ministerstwa Sprawiedliwości https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/tlumacze-przysiegli/lista-tlumaczy-przysieglych/search.html albo tłumacza z listy Kammarkollegiet: https://www.kammarkollegiet.se/vara-tjanster/tolk/sok-tolk-i-vart-register ),
  • w przypadku niektórych dokumentów pochodzących z krajów Unii Europejskiej zamiast tłumaczenia można dołączyć wielojęzyczny standardowy formularz wydany przez urząd zagraniczny na podstawie rozporządzenia 2016/1191,
  • dokumenty pochodzące z krajów UE i nieobjęte zakresem rozporządzenia 2016/1191 powinny zostać opatrzone klauzulą apostille,
  • dokumenty pochodzące spoza UE powinny zostać opatrzone klauzulą apostille – w przypadku krajów będących stronami Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. nr 112 poz. 938) albo zostać zalegalizowane przez polskiego konsula – w przypadku pozostałych krajów.
Ile zapłacisz?

Opłata za złożenie wniosku wynosi 444 SEK.

Akceptowane formy płatności: gotówka lub karta płatnicza.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul przekaże Twój wniosek o przywrócenie obywatelstwa do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokumenty możesz odebrać osobiście. Konsul może także przesłać dokumenty na wskazany przez Ciebie adres – omów tę kwestię podczas składania wniosku.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWiA), możesz złożyć do MSWiA wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Powinieneś to zrobić w formie pisemnej, w ciągu 14 dni, od kiedy otrzymasz decyzję. Wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie lub listownie.

Jeśli nie zgodzisz się z kolejną decyzją MSWiA, możesz zaskarżyć ją do sądu administracyjnego. Powinieneś to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji ministra. Pismo ze skargą złóż również do MSWiA.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może złożyć wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego?

Przywrócenie obywatelstwa polskiego dotyczy osób, które w przeszłości posiadały obywatelstwo polskie, a utraciły je przed dniem 1 stycznia 1999 roku na podstawie:

  • art. 11 lub 13 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 roku o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. nr 7, poz. 44, z późn. zm.),
  • art. 11 lub 12 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 roku o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25),
  • art. 13, 14 lub 15 ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 200, Nr 28, poz. 353, z późn. zm.).

Nie przywraca się obywatelstwa polskiego cudzoziemcowi, który:

  1. w okresie 1 września 1939 - 8 maja 1945 dobrowolnie wstąpił do służby w wojskach Państw Osi lub ich sojuszników lub przyjął urząd publiczny w służbie tych państw,
  2. działał na szkodę Polski, a zwłaszcza jej niepodległości i suwerenności lub uczestniczył w łamaniu praw człowieka.

 

Utraciłem obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 r., jak mogę je ponownie nabyć?

Możesz złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP. Więcej informacji dostępnych jest w sekcji: Nadanie obywatelstwa polskiego

Jak poprawnie wypełnić wniosek?

Instrukcja wypełnienia wniosku znajduje się na jego ostatniej stronie. Pamiętaj, że wniosek musi zostać przez Ciebie podpisany. Wypełnij wniosek starannie, przed wysłaniem sprawdź poprawność zamieszczonych danych.

Czy po uzyskaniu decyzji o przywróceniu obywatelstwa polskiego będę mógł/mogła złożyć wniosek o paszport?

Pamiętaj, aby przed złożeniem wniosku o paszport uregulować sprawy cywilnoprawne. Jeżeli zmieniłeś imię/nazwisko zagranicą, zawarłeś/ zawarłaś związek małżeński powinieneś zawnioskować o rejestrację tych zdarzeń przez kierownika urzędu stanu cywilnego w Polsce (większość tego rodzaju wniosków można złożyć za pośrednictwem konsula). Dopiero wtedy możliwe będzie wydanie paszportu na Twoje zmienione dane osobowe.

Moi rodzice w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie, jednak jeszcze przed moim urodzeniem zmienili je na obywatelstwo szwedzkie. Czy mogę wnioskować o przywrócenie obywatelstwa polskiego?

Przywrócenie obywatelstwa polskiego dotyczy osób, które w przeszłości je posiadały. Jeżeli urodziłeś się w czasie, gdy Twoi rodzice nie posiadali już obywatelstwa polskiego, to znaczy, że obywatelstwa polskiego nie nabyłeś przez urodzenie, nie mogłeś go więc utracić. Sugerujemy złożenie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego. Więcej informacji znajdziesz w sekcji: Nadanie obywatelstwa polskiego

Materiały

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego
Wniosek​_o​_przywrocenie​_obywatelstwa​_polskiego.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}