W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karta pobytu

Jakie są możliwości sprawdzenia przez pracodawcę, że okazana przez cudzoziemca karta pobytu jest autentyczna (nie została podrobiona lub przerobiona)?

Karty pobytu wydawane są na zabezpieczonych blankietach, których wzór określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom z dnia 29 kwietnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 589). Wzór polskiej karty pobytu można także znaleźć na stronie internetowej PRADO https://www.consilium.europa.eu/prado/pl/POL-HO-08001/index.html. Informacje dla pracodawców dotyczące wzorów dokumentów znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu do Spraw Cudzoziemców https://www.bip.udsc.gov.pl/informacja-w-sprawie-wzorow-dokumentow. Dodatkowo pracodawca może poprosić cudzoziemca o okazanie decyzji wojewody w sprawie udzielenia mu zezwolenia pobytowego lub poprosić go o przedstawienie zaświadczenia z urzędu, sporządzonego na jego wniosek, o tym, że zezwolenie pobytowe zostało cudzoziemcowi udzielone i pozostaje ważne.

Czy cudzoziemiec, który posiada ważną kartę pobytu może wykonywać pracę w Polsce?

Zależy to, od tego, czy z podstawy udzielenia mu zezwolenia pobytowego, z którym zwiąże się wydanie karty pobytu, wynika uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce – karta pobytu zawiera wówczas adnotację „dostęp do rynku pracy”. Jeśli zaś z faktem udzielenia zezwolenia nie wiąże się uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce, wówczas cudzoziemiec może wykonywać pracę na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, o ile uzyska dodatkowo zezwolenie na pracę (chyba, że jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę). Należy zastrzec, że cudzoziemiec nie może wykonywać pracy w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.

Zawarłam związek małżeński z obywatelem RP i przyjęłam nazwisko męża. W paszporcie mam wpisane poprzednie nazwisko (rodowe). Na jakie nazwisko zostanie mi wydana karta pobytu?

Dla zachowania zgodności z danymi zawartymi w dokumencie podróży, na karcie pobytu zostaną zamieszczone dane wynikające z przedstawionego dokumentu podróży. Nie może bowiem dochodzić do sytuacji, w której w trakcie przekraczania granicy cudzoziemiec legitymuje się kartą pobytu wydawaną na inne dane osobowe, niż określone w jego dokumencie podróży.
Karta pobytu posiada charakter wtórny w stosunku do dokumentu podróży cudzoziemca, co oznacza, że w okresie ważności potwierdza tożsamość cudzoziemca, ale tylko wraz z dokumentem podróży uprawnia go do legalnego przekraczania granicy, stąd zgodność danych musi być zachowana. Dla zachowania zgodności danych (optymalnie jeszcze przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia pobytowego) powinnaś wystąpić do wystawcy dokumentu podróży o jego wymianę, tak aby jego dane osobowe były zgodne z  danymi zawartymi w akcie małżeństwa.

 

{"register":{"columns":[]}}