W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby uprawnione do korzystania z opieki medycznej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców

19.04.2022

Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia opiekę medyczną na podstawie przepisów ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski oraz korzystających z ochrony czasowej.

opieka_medyczna

Ochrona międzynarodowa

Cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP, opiekę medyczną zapewnia się w okresie postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej, począwszy od dnia zgłoszenia się cudzoziemca w ośrodku, z tym że w sytuacjach szczególnych, związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia cudzoziemca, opieka medyczna przysługuje od dnia złożenia przez cudzoziemca wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej (art. 74 ust. 1 pkt. 1).

Ochrona czasowa

Instytucja ochrony czasowej wynika z decyzji Rady (UE) 2022/382[1]). Cudzoziemcy, których nie dotyczy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
a należą do podmiotów wymienionych w art. 2 ust 1 i 2 decyzji wykonawczej Rady UE mogą korzystać z ochrony czasowej zgodnie z ustawą o ochronie.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców zapewnia opiekę medyczną, po uzyskaniu przez cudzoziemca zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej, na jego żądanie, w przypadku:

bezpaństwowców lub obywateli państw trzecich innych niż Ukraina, którzy są w stanie udowodnić, że przed 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali w Ukrainie na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały wydanego zgodnie z prawem ukraińskim i nie są w stanie w bezpiecznych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia,

bezpaństwowców lub obywateli państw trzecich innych niż Ukraina (i członków ich rodzin), którzy przed 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej
w Ukrainie.

członków rodziny obywateli Ukrainy, niebędących obywatelami Ukrainy (za wyjątkiem współmałżonków obywateli Ukrainy oraz posiadaczy Kart Polaka i członków ich najbliższej rodziny – te kategorie cudzoziemców zostały objęte zakresem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy).

Zgodnie z Decyzją Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. za członków rodziny uznaje się następujące osoby, o ile rodzina znajdowała się już i przebywała w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.:

małżonka,

małoletnie i niepozostające w związku małżeńskim dzieci lub dzieci małżonka, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim, poza związkiem, czy są przysposobione

innych bliskich krewnych, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina w czasie, kiedy wystąpiły okoliczności prowadzące do masowego napływu wysiedleńców, którzy byli w tym czasie całkowicie lub częściowo na utrzymaniu ww. osoby.

Cudzoziemcowi należącemu do jednej z wyżej wymienionych grup Szef Urzędu wydaje, na jego żądanie, zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej. Zaświadczenie jest wyłącznym dowodem korzystania z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej i w okresie swojej ważności poświadcza prawo jego posiadacza do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy o ochronie, cudzoziemcowi, któremu wydano zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej Szef Urzędu zapewnia opiekę medyczną, na jego żądanie, nie dłużej jednak niż przez okres ważności zaświadczenia.

Finansowanie opieki medycznej

Ze środków pozostających w dyspozycji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zgodnie z ustawą o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, finansowane są koszty opieki medycznej wskazanych grup cudzoziemców, tj.:

– ubiegających się o udzielenie ochrony na terytorium RP, na zasadach wskazanych w przedmiotowej ustawie,

– korzystających z ochrony czasowej posiadających zaświadczenie wydane przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Opiekę medyczną świadczy Petra Medica Sp. z.o.o z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowskiej 166, która zapewnia infolinię dedykowaną cudzoziemcom 22 112-02-06, od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00-16:00 lub pod adresem e-mail: cudzoziemcy@petramedica.pl.

Finansowanie opieki medycznej, w przypadku braku posiadania zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej

Koszty świadczeń opieki zdrowotnej, cudzoziemców spełniających warunki, o których mowa w art. 2 ust. 1 lub 2 decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/382, a do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, pokrywa Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, o ile tym cudzoziemcom zostało wydane w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej (art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 830) – dodany art. 100a – ten przepis wszedł w życie z dniem 15 kwietnia 2022 r.).


[1]) decyzja Rady (UE) 2022/382z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony (Dz. Urz. L 71, z 4.3.2022, str. 1-6)

{"register":{"columns":[]}}