W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zezwolenie na pobyt czasowy – absolwent

Na jaki czas mogę uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy jako absolwent polskiej uczelni poszukujący pracy w Polsce?

Zezwolenie na pobyt czasowy w tym celu udzielane jest na okres 9 miesięcy. Może zostać udzielone tylko raz.

Czy, aby móc wykonywać pracę w Polsce absolwent studiów wyższych na polskiej uczelni potrzebuje zezwolenia na pracę?

Nie, absolwenci stacjonarnych studiów wyższych na polskich uczelniach zwolnieni są z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Ukończenie studiów wyższych na polskiej uczelni stanowi podstawę do zwolnienia z testu rynku pracy, nie zwalnia jednak z konieczności uzyskania zezwolenia pobytowego, które uprawniałoby do podjęcia zatrudnienia w Polsce.

Ustawa o cudzoziemcach przewiduje możliwość udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi, który jest absolwentem polskiej uczelni. Jak rozumie się termin „absolwent”? Jakie warunki muszę spełnić aby uzyskać to zezwolenie?

Absolwent studiów wyższych to osoba która uzyskała dyplom stwierdzający ukończenie studiów pierwszego stopnia, stacjonarnych studiów drugiego stopnia lub studiów doktoranckich/ szkoły doktorskiej uzyskując odpowiednio tytuł zawodowy licencjata, inżyniera, magistra, magistra inżyniera lub doktora, ew. tytuły im równorzędne.
Jeśli zatem jesteś obywatelem państwa trzeciego i posiadasz dyplom ukończenia studiów wyższych na polskiej uczelni, a twój cel pobytu po ukończeniu studiów jest związany z poszukiwaniem pracy w Polsce lub zamierzasz rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej możesz ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności na podstawie art. 186 ust. 1 pkt 6 ustawy o cudzoziemcach. Zezwolenie takie może zostać ci udzielone jednorazowo na okres 9 miesięcy. Aby uzyskać zezwolenie, bezpośrednio po ukończeniu studiów, powinieneś wystąpić do wojewody z wnioskiem złożonym na formularzu. Konieczne jest, aby wniosek został przez ciebie złożony osobiście w trakcie legalnego pobytu w Polsce. Składając wniosek musisz wykazać, że posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, zapewnione miejsce zamieszkania w Polsce oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i powrotu.

 

{"register":{"columns":[]}}