W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w prawie migracyjnym

20.04.2022

Nowe przepisy dotyczące cudzoziemców wprowadziła ustawa z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Przepisy

Czasowe zniesienie stosowania wymogów określonych w art. 142 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach w odniesieniu do obywateli Ukrainy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Nowe przepisy zakładają niestosowanie w postępowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej (art. 142 ustawy o cudzoziemcach) wymogów związanych z jakością i wielkością prowadzonej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy, jeżeli ten prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ten nowy przepis koresponduje z art. 23 ustawy specjalnej, który otworzył szeroko dostęp do działalności gospodarczej dla obywateli Ukrainy – nie tylko tym napływającym w związku z konfliktem zbrojnym ale także wszystkim innym, którzy obecnie legalnie przebywają na terytorium Polski.

Nowy przepis wyłączający wymogi nie ma zastosowania do przypadków gdy obywatel Ukrainy będzie ubiegał się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej jako: wspólnik spółki handlowej (najczęściej w praktyce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej), osoba pełniąca funkcję w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej (w której jest wspólnikiem lub akcjonariuszem), komplementariusz prowadzący sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, prokurent (przypadki, o których mowa w art. 142 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach).

Umożliwienie kierowcom w transporcie międzynarodowym ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, nawet jeżeli ich pobyt jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy specjalnej

Ustawa przewiduje dodanie do art. 42 ustawy specjalnej nowego ust. 13, który przełamuje podstawę do odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, o której mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach (w zakresie, w którym przepis ten odwołuje się do udzielenia ochrony czasowej). Chodzi o przypadek gdy obywatel Ukrainy, którego pobyt jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy specjalnej, będzie ubiegał się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jako kierowca w transporcie międzynarodowym.

Zapewnienie podstawy kompetencyjnej dla Ministra Spraw Zagranicznych do wydawania wiz krajowych dla cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Ustawa dokonuje również zmian w ustawie o cudzoziemcach mających na celu stworzenie dla Ministra Spraw Zagranicznych podstawy kompetencyjnej do wydawania wiz krajowych cudzoziemcom, którzy już przebywają na terytorium Polski. Wdrożenie tego rozwiązania będzie uzależnione od wydania przez Ministra Spraw Zagranicznych rozporządzenia, które określi zakres podmiotowy cudzoziemców uprawnionych do ubiegania się o wydanie wizy krajowej bezpośrednio u tego ministra.

Zawieszenie biegu terminów załatwiania spraw przez wojewodów

Ustawa wprowadza podstawę prawną dla zawieszenia w okresie do 31 grudnia 2022 r. biegu terminów załatwiania następujących spraw administracyjnych w postępowaniach prowadzonych przez wojewodów:

  • udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt czasowy,
  • zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokości kwalifikacji,
  • udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt stały,
  • udzielenia oraz cofnięcia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Czasowo zniesione będą również negatywne skutki prawne bezczynności i przewlekłości w prowadzonych przez wojewodów postępowaniach w tych sprawach. Rozwiązanie wprowadzono w związku ze zwiększającą się liczbą spraw do załatwienia w kontekście obecnego masowego napływu cudzoziemców z terytorium Ukrainy i zjawisk temu towarzyszących.

Zawieszenie biegu terminów załatwiania spraw nie oznacza jednak w żadnym wypadku zaprzestania ich procedowania przez wojewodów. Postępowania dalej będą prowadzone, a nowe wnioski w tych sprawach dalej będą przyjmowane.

Unieważnienie zaświadczeń o objęciu ochrona czasową, które zostały wydane obywatelom Ukrainy i ich małżonkom, którzy przybyli do Polski niebezpośrednio z terytorium Ukrainy

Jeżeli Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał zaświadczenie o objęciu ochroną czasową obywatelowi Ukrainy lub jego małżonkowi, zaświadczenie podlega unieważnieniu przez UdSC. Urząd zawiadamia cudzoziemca o unieważnieniu zaświadczenia i obowiązku jego zwrotu.

Cudzoziemiec zwraca zaświadczenie w terminie 15 dni od dnia doręczenia zawiadomienia na adres korespondencyjny: ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa.

{"register":{"columns":[]}}