W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia rusza szpital tymczasowy w Ciechocinku

24.11.2021

1 grudnia w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku rusza szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19. Szpitalem patronackim, będzie ponownie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. – W tym momencie kompletowana jest kadra – mówił podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podczas konferencji prasowej na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim związanej z COVID-19.

Jak wspominałem wcześniej, otwieramy ten szpital z pewnym opóźnieniem, bo jego otwarcie powoduje, że lekarze pracujący w województwie kujawsko-pomorskim, a także z poza regionu, będą musieli być wyciągnięci z poszczególnych szpitali. Jednak mimo tych obaw, ta decyzja jest podjęta. Kompletowana kadra pozwala na to, aby od 1 grudnia uruchomić szpital tymczasowy w Ciechocinku

– tłumaczył wojewoda Bogdanowicz.

Szpital tymczasowy będzie dysponował bazą 56 łóżek i 10 respiratorowych.

Ważne zadanie ma tutaj szpital wojskowy w Bydgoszczy. Ma być takim „buforem”, wsparciem, dla szpitala tymczasowego w Ciechocinku. Myślę tutaj o wymianie informacji i konsultowaniu pacjentów.

Najwięcej pacjentów przebywa obecnie w szpitalach w Aleksandrowie Kujawskim, w Radziejowie i w Grudziądzu. W tym momencie w kujawsko-pomorskich placówkach medycznych przebywa 886 osób. 73 osoby wymagają terapii respiratorowej. Rok temu o tej porze w szpitalach w regionie przebywało 1214 pacjentów chorych na Covid-19.

Mikołaj Bogdanowicz mówił także o przyroście pacjentów w ciągu ostatniego miesiąca.

1 listopada mieliśmy w szpitalach 373 osoby, a dziś - 24 listopada mamy 886 pacjentów. Dobowo przybywa średnio 20 do 30 osób

– powiedział.

Poinformował także, że zakontraktowanych jest 10 karetek transportowych do przewożenia pacjentów z Covid-19 między szpitalami.

Zawnioskowałem do Ministra Zdrowia o kolejne 6 karetek. Dobowo, zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają średnio 150 do 200 razy więcej dobowo, niż w czasach przed covidem. To bardzo dużo. Rośnie także zapotrzebowanie na tlen. Obecnie zużywamy do 20 ton tlenu dziennie

– mówił.

W przyszłym tygodniu wojewoda planuje uruchomienie jeszcze 100 dodatkowych łóżek covidowych w szpitalach w Lipnie, Żninie i Łasinie. W następnym tygodniu planowane jest uruchomienie jeszcze 120 miejsc.

Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 90 tys. testów na obecność koronawirusa.

To pokazuje, jak duża jest skala epidemii i ile osób wykazuje jakiekolwiek objawy z układu oddechowego, które mogą i muszą być różnicowane z zakażeniem SARS-CoV-2. Bezobjawowych osób jest znacznie więcej. W naszym województwie w ubiegłej dobie było 1165 testów dodatnich. Sytuacja jest nieciekawa, szczególnie w zderzeniu z faktem, że niewiele ponad 50% polskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19

– powiedział.

Jak mówił, w szpitalu obserwacyjno-zakaźnym w Bydgoszczy hospitalizowanych było 58 osób z COVID-19 na drugim poziomie, z czego osoby zaszczepione stanowiły 10 osób, czyli 17%.

Ponad 80% to osoby niezaszczepione. Hospitalizowanych było pięcioro dzieci, także niezaszczepionych. Pod respiratorami w naszym szpitalu przebywają wyłącznie osoby, które nie poddały się szczepieniom ochronnym. Jeśli chodzi o niemowlęta i noworodki, które również trafiają do szpitali z zakażeniem SARS-CoV-2, bardzo ważne jest przypomnienie kobietom w ciąży, że po pierwsze powinny się szczepić, bo chronią same siebie, chronią ciążę i dziecko, które jest narodzone i w pierwszych miesiącach życia również te przeciwciała anty SARS-CoV-2, przechodząc przez łożysko, chronią małe dziecko

– tłumaczył.

W konferencji prasowej uczestniczyli również II Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}