W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze (800+), rodzinny kapitał opiekuńczy

Wydział Koordynacji Świadczeń

pracę Wydziału nadzoruje Dyrektor BODT
Karol Posachowicz

tel. +48 56 611 51 73
e-mail: 
sekret_wks@bydgoszcz.uw.gov.pl

Zastępca Dyrektora
Elżbieta Cierpicka
tel. +48 56 611 51 73
e-mail: 
sekret_wks@bydgoszcz.uw.gov.pl

Wnioski do pobrania:

  • świadczenie wychowawcze 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019                (wzór SW 2016-2019)
  • świadczenie wychowawcze 2019/2021, 2021/2022                                     (wzór SW 2019-2021)
  • zasiłek rodzinny                                                                                                  (wzór ZR)

Materiały

(wzór SW 2016-2019)
SW​_-​_2016-2019.pdf 0.14MB
(wzór SW 2019-2021)
SW​_-​_2019​_2021.pdf 0.10MB
(wzór ZR)
wniosek​_ZR.pdf 0.17MB

Obsługa klientów

tel. +48 56 661 98 44    

od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 12:00

e-mail: sekret_wks@bydgoszcz.uw.gov.pl

(prosimy o podanie danych pozwalających na identyfikację osoby/wnioskodawcy i podanie numeru sprawy/klienta nadanego przez Wydział Koordynacji Świadczeń)

Osobiście – po uprzednim umówieniu terminu wizyty telefonicznie lub mailowo

Z uwagi na konieczność zachowania ochrony danych osobowych, wszelkie informacje mogą być udzielane wyłącznie wnioskodawcom lub osobom posiadającym stosowne pełnomocnictwo (przedłożone do akt sprawy prowadzonej przez Wydział Koordynacji Świadczeń) . 

Niezbędną dokumentację dotyczącą prowadzonych postępowań oraz wszelkie pisma prosimy kierować za pośrednictwem poczty lub platformy ePUAP - adres skrytki : /6v45ohiw0j

Jednocześnie zachęcamy Państwa o kierowanie wszelkich zapytań drogą mailową pod adresem sekret_wks@bydgoszcz.uw.gov.pl


Ważna informacja

  1. Informacja dla opiekunów osób niepełnosprawnych uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego
    oraz o nowym świadczeniu – świadczeniu wspierającym – od 01.01.2024 r. (plik do pobrania)
  2. Prawo do świadczenia wychowawczego począwszy od okresu świadczeniowego trwającego od 01.06.2022r. oraz do rodzinnego kapitału opiekuńczego ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski o ww. świadczenia można złożyć tylko elektronicznie następującymi kanałami:

    • PUE ZUS,
    • portal Emp@tia,
    • bankowość elektroniczna

O wszelkich zmianach w sytuacji zawodowej, rodzinnej lub dotyczącej miejsca pobytu członków rodziny należy niezwłocznie informować ZUS celem przekazania
do właściwego urzędu wojewódzkiego oraz instytucję zagraniczną (w przypadku ubiegania się o świadczenia na dzieci poza granicami kraju)

KOMUNIKAT DLA OSÓB POBIERAJĄCYCH ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U.z 2024 r. poz. 1165), która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z dodanym art. 6bb ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. 

Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1 (tj. orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia) zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.

Powyższe przepisy oznaczają w szczególności, że orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których termin ważności z mocy prawa został przedłużony do 30 wrzenia br. na podstawie ustawy   z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 poz. 2768), zachowają ważność po upływie tego terminu (30 września 2024 r.), aż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność (czyli w tym przypadku maksymalnie do 31 marca 2025 r. lub krócej w przypadku orzeczeń dzieci w wieku do ukończenia 16 r. życia), ale pod warunkiem, że wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności poprzedniego orzeczenia (czyli w takich przypadkach w okresie do 30 września br.).

Uwaga!!

Przepisy te mają zastosowanie do każdego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, którego data ważności przypada po dniu 03.08.2024 r.

Ponadto zgodnie z art. 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Zaświadczenie wydane przez przewodniczącego powiatowego zespołu jest więc dokumentem potwierdzającym:

- złożenie wniosku w terminie ważności poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności,

- określającym maksymalny, wydłużony termin ważności dotychczasowego orzeczenia (zgodnie z ww. art. 6bb ust. 1).

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 04.09.2024 r. osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinna złożyć w organie właściwym (tj. urząd miasta, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania) wniosek o dane świadczenie (po uzyskaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia - z zaświadczeniem, o którym mowa w 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia).

Powyższe skutkuje, przyznawaniem ww. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  na wniosek strony, a nie z urzędu.

Opisane zasady postępowania mają odpowiednio zastosowanie również do spraw tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna (zgodnie z przepisem przejściowym art. 63 ust. 1 ustawy o świadczeniu wspierającym).

Zadania Wydziału Koordynacji Świadczeń

  1. Rozpatrywanie spraw dotyczących osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych (zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego, świadczenia rodzicielskiego) i zasiłku dla opiekuna, przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym:
      1. wydawanie decyzji administracyjnych w tym zakresie,
      2. informowanie organów gminnych o tym, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy
        o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub o braku możliwości ustalenia okresów właściwości wojewody,  
  2. Rozpatrywanie spraw dotyczących osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego, przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym:
      1. wydawanie informacji i decyzji administracyjnych w odniesieniu do świadczeń dotyczących okresów zasiłkowych do 2021/2022 włącznie,
      2. przekazywanie wnioskodawcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej oraz organowi gminnemu informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego w odniesieniu do okresów zasiłkowych do 2021/2022 włącznie,
      3. informowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustaleniach czy i w jakim okresie w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub o braku możliwości ustalenia ww. okresów oraz wyznaczanie kraju mającego pierwszeństwo w danej sprawie,
      4. informowanie organów gminnych o tym, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy
        o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub o braku możliwości ustalenia okresów właściwości wojewody, 
  3. Rozpatrywanie spraw dotyczących osób uprawnionych do rodzinnego kapitału opiekuńczego, przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym informowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustaleniach czy i w jakim okresie w sprawie mają zastosowanie przepisy
    o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub o braku możliwości ustalenia ww. okresów i wyznaczanie kraju mającego pierwszeństwo w danej sprawie,
  4. Weryfikacja i ustalanie uprawnienia do świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego
    (w odniesieniu do okresu zasiłkowego 2021/2022 włącznie) na podstawie zagranicznego wniosku
    o zasiłek rodzinny oraz wzywanie wnioskodawcy do uzupełnienia wniosku:
      1. o świadczenie wychowawcze poprzez złożenie wniosku do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (w odniesieniu do okresu zasiłkowego 2021/2022 włącznie
        i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w odniesieniu do okresu zasiłkowego 2022/2023
        i następnych),
      2. o rodzinny kapitał opiekuńczy poprzez złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  5. Współpraca z instytucjami łącznikowymi i instytucjami właściwymi z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii oraz ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
    w zakresie wymiany informacji i kompletowania dokumentów niezbędnych do rozpatrywania spraw dotyczących świadczeń rodzinnych, zasiłku dla opiekuna, świadczenia wychowawczego oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego i potwierdzania stosownych druków w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tradycyjnie oraz za pośrednictwem Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI),
  6. Współpraca z instytucjami krajowymi (m.in. ZUS, KRUS, POLICJA) w obszarze zagadnień, związanych ze świadczeniami rodzinnymi, zasiłkiem dla opiekuna, świadczeniem wychowawczym oraz rodzinnym kapitałem opiekuńczym.
  7. Prowadzenie postępowań w obszarze nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym wydawanie postanowień i decyzji w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych (do okresu świadczeniowego 2021/2022 włącznie), żądania zwrotu, umorzenia, rozłożenia na raty i odroczenia terminu płatności.
  8. Prowadzenie postępowań windykacyjnych, w tym wystawiania upomnień, tytułów wykonawczych, monitorowanie prowadzonych postępowań egzekucyjnych w administracji,
  9. Prowadzenie postępowań windykacyjnych na rzecz właściwych instytucji zagranicznych, w przypadku nienależnie pobranych świadczeń w instytucji właściwej państwa członkowskiego.

 

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze danych (przetwarzanie w związku z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci).

Tożsamość Administratora    
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Wojewoda Kujawsko – Pomorski, którego siedzibą jest Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy ul. Jagiellońska 3, a także podmioty, którym na podstawie obowiązujących przepisów Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane.

Dane kontaktowe Administratora    
E-mail.: wojewoda@bydgoszcz.uw.gov.pl

Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych    
W sprawach związanych z danymi osobowymi można kontaktować się z Inspektorem Danych Osobowych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy
pod adresem 
iod@bydgoszcz.uw.gov.pl

Cele przetwarzania podstawa prawna    
Pani/Pana dane będą przetwarzane w celu wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c. RODO, bądź wykonywania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej Administratorowi, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e. RODO w związku z realizacją zadań przez Wydział Koordynacji Świadczeń Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, a w szczególności do:
•    wydania Pani/Panu decyzji administracyjnej w sprawie:
 -  świadczeń rodzinnych,
 -  świadczeń wychowawczych
 -  nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych lub wychowawczych.
•    Potwierdzania formularzy wspólnotowych na potrzeby instytucji zagranicznych.
•    Rejestracji wpływających dokumentów w Pani/Pana sprawach w tym z instytucji zagranicznych. 
•    Kierowania wniosków i przekazywania Pani/Pana danych do właściwych instytucji zagranicznych w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w  przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej.

Odbiorcy danych osobowych. 
Przekazywanie danych do państw trzecich.

Odbiorcy danych osobowych. 
Przekazywanie danych do Państw Trzecich.    
•    Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym, zgodnie z właściwymi przepisami służbom; organom administracji publicznej; sądom i prokuraturze; komornikom sądowym; państwowym i samorządowym jednostkom organizacyjnym oraz innym podmiotom – w zakresie niezbędnym do realizacji zadań publicznych a także innym podmiotom, jeżeli wykażą interes prawny. W  przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępniane zagranicznym instytucjom państw trzecich właściwych w sprawach świadczeń rodzinnych i wychowawczych w zakresie i na zasadach ustalonych w przepisach UE i porozumieniach międzynarodowych w tym, Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dn. 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego.

Okres przetwarzania danych osobowych    
Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wskazanego wyżej celu, w tym również obowiązku archiwizacyjnego wynikającego z przepisów prawa.

Prawa podmiotów danych osobowych    
W związku z przetwarzaniem przez Administratora Danych Osobowych przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do treści danych, do sprostowania danych, a także prawo żądania usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Organ nadzorczy    
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Informacja o dowolności lub obowiązku podania danych osobowych    
•    Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest:
 -  warunkiem prowadzenia sprawy w Kujawsko Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy i wynika z przepisów prawa; 
 -  dobrowolne, jednak niezbędne do załatwienia sprawy w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy
•    Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji

 

{"register":{"columns":[]}}