W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 lutego – Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11.02.2022

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Przy tej okazji wicewojewoda Radosław Kempinski wręczył wyróżnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i podziękowania Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy przez cały rok – 24 godziny na dobę – czuwają przy telefonie ratując zdrowie i życie mieszkańców.

9 osób stojących w rzędzie na tle polskiej flagi i barw Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Podsumowując pracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, Wicewojewoda Radosław Kempinski podkreślił, że numer 112 to połączenie ratujące życie.

Numer 112 wybierany jest w sytuacjach niebezpiecznych, zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Naszą misją, jako przedstawicieli rządu w terenie, jest promowanie numeru alarmowego tak, aby każdy znał jego właściwe przeznaczenie

– powiedział wicewojewoda.

Przypomniał, że temu służą między innymi akcje prewencyjne prowadzone przez pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, współpraca ze służbami i z mediami – a z roku na rok widać dużą skalę pozytywnych efektów tych działań.

W 2016 roku fałszywe zgłoszenia wynosiły aż 82% spośród wszystkich połączeń. Dziś odsetek ten jest o wiele mniejszy i wynosi 62%  –  o 4% mniej niż w roku ubiegłym. Zapewniam, że nie poprzestaniemy na tym i będzie dalej pracować, żeby liczba fałszywych zgłoszeń na 112 nadal spadała

– zaznaczył Radosław Kempinski.

Wicewojewoda podziękował wszystkim operatorom obsługującym numery alarmowe. Zaznaczył, że wykonują bardzo odpowiedzialną, trudną i stresującą pracę, ale dzięki temu osoby potrzebujące pomocy mogą liczyć na szybkie, fachowe wsparcie, od którego niekiedy zależy ludzkie życie. Następnie wręczył wyróżnienia w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji:

  • Małgorzacie Pydyn-Sobczyk – starszemu operatorowi
  • Luizie Zielińskiej – koordynatorowi
  • Wojciechowi Kaczanowskiemu – koordynatorowi

oraz wyróżnienia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego:

  • Magdalenie Wysockiej-Brunka – zastępcy kierownika
  • Joannie Pilarek – starszemu operatorowi
  • Urszuli Wolnej-Witek – starszemu operatorowi

Najczęściej zgłaszane zagrożenia w roku 2021

Główna misja operatorów obsługujących numery alarmowe, to pomoc osobom potrzebującym, pomoc w ratowaniu życia, mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i mieszkańcom naszego województwa. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński tłumaczył, że najpoważniejsze sygnały i zdarzenia, które trafiają każdego dnia do operatorów, mieszczą się w siedmiu głównych kategoriach:

  • zakłócenia porządku publicznego – prawie 45 tys. zgłoszeń,
  • naruszenia zasad bezpieczeństwa związane z komunikacją drogową – prawie 50 tys.,
  • interwencje domowe – ponad 25 tys.,
  • zagrożenia związane z zdrowiem i życiem ludzkim – prawie 40 tys.,
  • miejscowe zagrożenia – ponad 30 tys.,
  • kradzieże i włamania - ponad 17 tys. zgłoszeń
  • oraz kategoria związana ze stanem zdrowia, ponad 14 tys. zgłoszeń.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje przede wszystkim dzięki wykwalifikowanym operatorom numeru alarmowego, którzy 24 godziny na dobę są gotowi do udzielania pomocy osobom, które tego potrzebują. Nasi operatorzy to profesjonalna, dobrze zorganizowana grupa, która wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem

– powiedział dyrektor Rafał Rewoliński.

Wybierając 998 – łączymy się na 112

W 2021 roku  nastąpiło przełączenie numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej – 998 – do Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Podobnie jak w 2019 r. w przypadku numeru dedykowanego dla Policji – 997 – przypomniał Radosław Bogusławski, kierownik bydgoskiego CPR.

Obecnie obsługa zgłoszeń dotyczących straży pożarnej odbywa się w CPR, a dysponowanie siłami i środkami pozostaje po stronie strażaków. Wszystkie numery działają, jednak tym głównym, najważniejszym numerem alarmowym jest numer 112

– powiedział.

Warto zainstalować aplikację „Alarm 112”

Od stycznia 2020 r. dostępna jest także aplikacja „Alarm 112”. Umożliwia ona dokonanie zgłoszenia bez konieczności połączenia głosowego. Może bardzo ułatwić i przyspieszyć zawiadomienie służb ratunkowych, co przekłada się na szybszą i skuteczniejszą pomoc – wskazywał Radosław Bogusławski.

Jak i kiedy należy dzwonić pod numer alarmowy 112?

  • Numer alarmowy 112 to nie linia informacyjna - nie dzwoń na numer alarmowy 112 gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
  • Powiedz co się stało i gdzie się znajdujesz – nie rozłączaj się jako pierwszy. Wysłuchaj wszystkich informacji i odpowiedz na wszystkie pytania operatorów.
  • Zabezpiecz telefon – numer 112 jest bardzo prosty do przypadkowego wybrania na klawiaturze. Bardzo dużo połączeń wykonywanych jest przypadkowo.
  • Telefon to nie zabawka – nie dawaj dzieciom telefonu do zabawy. Bardzo często dzieci bawiąc się wielokrotnie wybierają numer alarmowy blokując linię.

UWAGA!

Kto celowo wprowadza w błąd lub podaje fałszywą informację służbom ratowniczym, bądź umyślnie, bez przyczyny blokuje numer alarmowy – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do łącznej wysokości 2.500 zł.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}