W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing prasowy wojewody Mikołaja Bogdanowicza

09.11.2023

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Apel Lewicy o złożenie dymisji przez wojewodę

Podczas dzisiejszego briefingu w urzędzie wojewódzkim, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz odniósł się do apelu posła Krzysztofa Gawkowskiego o złożenie dymisji z funkcji wojewody.

Mikołaj Bogdanowicz wskazał, że tę procedurę bardzo szczegółowo reguluje art. 162 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o radzie ministrów. Prezes Rady Ministrów składa dymisję Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu. Przyjęcie dymisji Rządu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pociąga dalsze poważne skutki dla administracji rządowej. Dymisję składają wówczas również wszyscy sekretarze, podsekretarze stanu w rządzie oraz wojewodowie i wicewojewodowie. O przyjęciu dymisji wojewodów rozstrzyga nie dotychczasowy, ale nowo wybrany Prezes Rady Ministrów w terminie 3 miesięcy od powołania nowej Rady Ministrów.

Do momentu powołania przez nowo wybranego Prezesa Rady Ministrów nowych wojewodów, dotychczasowi wojewodowie są zobowiązani pełnić swoje funkcje. Jest to uregulowane tak, aby była zachowana ciągłość władzy i funkcji na tym stanowisku. Ja rozumiem polityczne aspiracje posłów Lewicy, ale przepisy muszą być zachowane. Tak było zawsze i tak będzie w tym przypadku

– mówił wojewoda Bogdanowicz.

Powołanie pełniących obowiązki prezydentów wójtów i burmistrzów po wyborach parlamentarnych

W odpowiedzi na duże zainteresowanie mediów, Mikołaj Bogdanowicz przekazał informacje dotyczące procedury powołania przez Prezesa Rady Ministrów pełniących obowiązki prezydentów wójtów i burmistrzów po wyborach parlamentarnych – Inowrocław i Płużnica oraz Radziejów, którego wójt zmarł w ostatnim czasie.

Z boku wydaje się, że to prosta procedura, ale wcale tak nie jest

– tłumaczył wojewoda.

Wymaga złożenia stosownego wniosku danego kandydata, który musi spełnić kilkanaście warunków. Ja opowiem o tych najtrudniejszych warunkach do spełnienia. Po pierwsze oczywiście musi być niekarany i to wydaje się dość łatwe, pobranie takiego zaświadczenia. Następnie musi zrezygnować z funkcji samorządowych w sposób skuteczny. Bardzo często mówimy o radnych, mówimy o osobach, które pełnią również funkcje np. w radach nadzorczych, są prezesami różnych instytucji. One nie mogą pełnić tych funkcji w  momencie ich powołania, a nawet podczas wnioskowania i to powoduje wydłużenie tego procesu, bo oczekujemy od kandydatów właśnie takich dokumentów. Nie mogą także prowadzić działalności gospodarczej. Oczywiście tych elementów jest kilkanaście, ja wymieniłem tylko te najważniejsze, które powodują u kandydatów takie komplikacje i problemy. Z reguły to nie jest jeden dzień, to nie jest wysłanie nazwiska, a potem się martwimy. To jest wymóg ustawowy. Tak jest i w obecnej sytuacji

– powiedział.

Możemy też zacząć działać dopiero w momencie, kiedy jest wygaszony mandat wójta, burmistrza, prezydenta. Bardzo często to następuje dużo później niż sam moment, gdzie medialnie wydaje się, że już można zacząć działać. Jednak my nasze działanie podejmujemy dopiero po wygaszeniu przez komisarza wyborczego takiej funkcji

– zwracał uwagę wojewoda.

Z tych powodów, ustawodawca nie przewidział konkretnego terminu na dokonanie poszczególnych czynności. Warto w tym miejscu wskazać, że w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta, czyli braku piastuna funkcji organu, nie wygasają udzielone przez niego upoważnienia do załatwienia poszczególnych spraw, w tym upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnej. W związku z tym, wbrew obiegowym opiniom, w okresie procedowania przez wojewodę gmina nie jest sparaliżowana i może realizować swoje zadania.

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Z racji przypadającego w najbliższą sobotę 11 listopada, Narodowego Święta Niepodległości, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaprosił do wspólnego świętowania tego dnia.

Rozpoczynamy o godzinie 11:00 Mszą św. w Katedrze Bydgoskiej pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka. O godz. 12:00, jeszcze w katedrze, będzie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Następnie, inaczej niż co roku nie będzie przejścia na Plac Wolności, gdyż jak państwo wiecie jest w przebudowie. W tym roku postanowiliśmy nasze obchody przenieść, za zgodą oczywiście wojska na teren Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy ul. Dwernickiego 1. Idziemy pod pomnik Józefa Piłsudskiego i tam się odbędzie kolejna część uroczystości. Oczywiście nie idziemy, bo to znaczna odległość i będą podstawione przez wojsko autokary spod katedry, które zabiorą uczestników uroczystości na ul. Dwernickiego, gdzie o godz. 12:30 rozpoczynamy kolejną część naszych uroczystości, która oczywiście przebiegnie w sposób tradycyjny - podniesienie biało-czerwonej flagi, przemówienia, złożenie kwiatów i krótki koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy

– powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza". Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

W obchody włączyło się Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które 11 listopada zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w godz. 10:00 -16:00. (wejście od ul. Czerkaskiej 2)

Organizatorami wojewódzkich obchodów są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. dyw. Artur Kępczyński.

{"register":{"columns":[]}}