W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bydgoskie obchody 40. rocznicy wprowadzeniu stanu wojennego

13.12.2021

W Bydgoszczy przy kościele Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli odsłonięty został pomnik poświęcony bohaterom Solidarności robotniczej i rolniczej. Uroczystość odbyła się w przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

pomnik - wojewoda składa wieniec

W obchodach udział wzięli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" Leszek Walczak, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, harcerze i mieszkańcy Bydgoszczy.

Dziś oddychamy wolnością, cieszymy się niepodległą Ojczyzną

– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zawdzięczamy ją również tym, którzy nie ustawali w podtrzymywaniu ducha Polaków. Bydgoscy oraz toruńscy Jezuici stworzyli enklawy wolności w zniewolonym kraju. Msze za Ojczyznę i prowadzona przez Jezuitów codzienna praca duszpasterska dawały siłę i nadzieję działaczom Solidarności i ich rodzinom, wzmacniały wiarę Narodu

– akcentował.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, podkreślał, że 13 grudnia 1981 r. to najczarniejszy dzień w historii Polski.

To właśnie wtedy w nocy z 12/13 grudnia junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, swojemu społeczeństwu za to, że przez wiele lat Polacy mieli dążenia wolnościowe, chcieli żyć godnie, chcieli żyć w państwie demokratycznym, w państwie, w którym sami sobie będą wybierać władzę, a nie mieć dyktat. Te dążenia wolnościowe 13 grudnia zostały stłumione, przynajmniej tak się wydawało juncie Jaruzelskiego. To miało zniszczyć cały dorobek Sierpnia 80. To miało zniszczyć ducha w narodzie polskim. Te dni, te tygodnie, te miesiące, te lata sprawiły, że dziś możemy żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Wielu przypłaciło za to życiem

– tłumaczył.

Po uroczystości odsłonięcia pomnika ks. bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Następnie w oratorium św. Jana Pawła II przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli wojewoda wręczył medale państwowe i okolicznościowe zasłużonym działaczom związkowym.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał:

  1. Ryszard Faltyński
     

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali:

  1. Marlena Ardanowska
  2. Małgorzata Jarocińska
     

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymali:

  1. Zbigniew Michalski
  2. Jan Monarcha
  3. Ryszard Sieradzki
  4. Jerzy Szulc
  5. Wojciech Wachowiak

 

Mikołaj Bogdanowicz wręczył także prof. Mirosławowi Golonowi Statuetkę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w podziękowaniu za trud odkłamywania i utrwalania historii. Drugą statuetkę przekazał bydgoskim Jezuitom na ręce Superiora o. Piotra Twardeckiego.

Odsłonięty dziś pomnik przed kościołem św. Andrzeja Boboli, domem Bydgoskich Jezuitów, niech będzie znakiem pamięci, ale także dowodem na to, że zło dobrem zwyciężymy. Dziękuję za tę inicjatywę i kieruję na ręce Księdza Superiora oraz wszystkich Jego współbraci z serca płynące słowa wdzięczności

– mówił wojewoda.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}