W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata „Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego”

23.06.2022

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się debata pt. "Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego" z udziałem przedstawicieli liderów biznesu, środowiska naukowego i instytucji okołobiznesowych. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Jeden mężczyzna stojący i wypowiadający się podczas debaty

Inicjatywa kontynuacji badań atrakcyjności inwestycyjnej województwa kujawsko-pomorskiego została podjęta przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, a konkurs na przeprowadzenie badania w tym zakresie, rozpisany przez PSSE, wygrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zespół badawczy pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Jaworek w maju br. zakończył pierwszy etap projektu – ocenę potencjalnej atrakcyjności województwa.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że agresja zbrojna Rosji na Ukrainę oddziałuje ekonomicznie i gospodarczo na administrację rządową, samorządową, ale i stronę biznesową.

Budzi także pewne obawy co do naszej przyszłości, planów i zamierzeń. Powiedzieć, że żyjemy w czasach zmiennych, to nic nie powiedzieć. Te wydarzenia z ostatnich miesięcy i lat mają wpływ na naszą rzeczywistość. Postanowiliśmy razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną reprezentowaną przez pana wiceprezesa Macieja Kozienkę, burmistrzem Brześcia Kujawskiego Tomaszem Chymkowskim oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, zrobić coś, co uważamy za słuszne, potrzebne i za coś, co przyda się samorządom i przedsiębiorcom województwa kujawsko-pomorskiego, żeby osiągnąć jeszcze większy sukces lub odnaleźć się w obecnych warunkach

– dodał wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że od 2020 roku, czyli od początku pandemii, dzięki decyzjom rządu do kujawsko-pomorskich samorządów trafiło 3,8 mld złotych. Do tego samorządy dołożyły około 1 mld zł środków własnych i za takie środki są w tej chwili realizowane inwestycje w samorządach. Są to przede wszystkim drogi, ale również inwestycje wodno-kanalizacyjne, kulturalne i sportowe.

Trzeba wspomnieć także o końcowym etapie budowy drogi S-5, bardzo ważna z punktu widzenia rozwoju całego regionu jest droga S-10, której budowa już praktycznie się rozpoczyna, jako wojewoda czekam na pierwsze dokumenty wykonawców, aby wydać odpowiednie zezwolenia na realizację inwestycji. Nie można zapomnieć także o ośmiu obwodnicach, które powstają w różnych częściach naszego województwa

– zakończył wojewoda.

Wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Maciej Kazienko zwrócił uwagę na to, że Polska Strefa Inwestycji, czyli pomysł rządu Mateusza Morawieckiego z 2018 roku działa.

Widać to szczególnie w województwie kujawsko-pomorskim. Z roku na rok jest coraz więcej decyzji o wsparciu, które wydajemy. Ich struktura wskazuje, że województwo kujawsko-pomorskie swoją atrakcyjność inwestycyjną posiada. Drugą ważną rzeczą jest kwestia struktury kapitału. Okazuje się, że Polska Strefa Inwestycji to znakomity instrument wspierania polskiego kapitału. 2/3 inwestycji realizowanych w województwie kujawsko-pomorskim będzie finansowanych z polskiego kapitału

– dodał.

Prof. Małgorzata Jaworek i prof. Marcin Kuzel przedstawili wybrane wyniki i wnioski płynące z pierwszej części badania pt. „Ocena potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej województwa kujawsko-pomorskiego i jego podregionów”. Podkreślili, że analiza oparta była wyłącznie na danych wtórnych, z tym że zespół dołożył wszelkich starań, by były to dane najbardziej aktualne. W głównej mierze wykorzystano zmienne diagnostyczne pochodzące z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego.

Udział województwa kujawsko-pomorskiego w kraju to odpowiednio w: liczbie ludności 5,4%, powierzchni 5,7%, wartości produktu krajowego brutto 4,4%, gruntach rolnych 7,1%, produkcji rolniczej 7,5%, produkcji przemysłowej 4,3%.

Ocena atrakcyjności inwestycyjnej została dokonana z uwzględnieniem najważniejszych filarów, a mianowicie: przedsiębiorczość, innowacyjność, infrastruktura społeczna, infrastruktura techniczna, ochrona środowiska, grunty i zasoby lokalowe, chłonność rynku oraz zasoby pracy. Waga każdego z filarów została ustalona w badaniu eksperckim, którego wyniki wskazały na największe znaczenie infrastruktury technicznej. Ochrona środowiska, choć ważny filar, została uplasowana na ostatniej pozycji.

Na podstawie wyników badania dokonano przyporządkowania województw do klas: A, B, C, D, gdzie klasa A oznaczała wynik najlepszy. Pod względem przedsiębiorczości, innowacyjności oraz chłonności rynku nasze województwo sytuuje się w klasie C, natomiast w obszarach infrastruktury społecznej, infrastruktury technicznej, ochrony środowiska, gruntów i zasobów lokalowych oraz zasobów pracy w klasie B. Pod względem infrastruktury technicznej, ochrony środowiska oraz zasobów pracy województwo znalazło się na wysokim 5. miejscu w kraju.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}