W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracyjne Posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi

25.03.2024

25 marca odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Kujawsko-Pomorskiego Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi działającego przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim.

Inauguracyjne Posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Podczas spotkania Wojewoda podziękował rolnikom za to, że zgromadzenia w zeszłym tygodniu odbywały się zgodnie z prawem.

Dziękuję, że możemy spotkać się wszyscy w takiej formule, w Urzędzie, nie na ulicach, na protestach. Cieszę się, że część protestujących rolników przyjęła zaproszenie do pracy w Zespole, który ma podejmować rekomendacje w ramach uzgodnień, które potem jako Wojewoda będę mógł przekazywać do odpowiednich Ministerstw lub za nimi lobbować podczas spotkań w centrali. Chcę, żeby Zespół był miejscem do rozmowy o problemach z zakresu rolnictwa w województwie. Miejscem gdzie poszczególne instytucje i jednostki będą prezentowały swoje działania w tym zakresie, w tym również te kontrolne

- mówił Wojewoda Michał Sztybel.

Wojewoda podczas posiedzenia zdał zebranym sprawozdanie z tego, co wydarzyło się od czasu pierwszych protestów. Wskazał, że powołał Zespół ds. Reagowania Kryzysowego, na którym zobowiązał wszystkie służby państwowe do działań kontrolnych w zakresie podejrzeń o transport nielegalnego zboża na terenie Polski, ale także do tego, by kontrolować transporty zboża z innych krajów, w których nagle wzrosła liczba importu do Polski produktów rolnych, pod kątem jakości, zgodności z procedurami, zgodności w procedurach celno-skarbowych.  Wojewoda potwierdził także przekazywane już wcześniej informacje odnośnie państwowych magazynów zboża, informując że znajduje się w nich tylko polskie zboże. Przekazał aktualne stany magazynowe.

Wojewoda przekazał informacje o piśmie w sprawie dyrektywy ds. zasobów naturalnych, które skierował w tej sprawie do Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloski, do wiadomości Premiera Donalda Tuska.

Na  dziś nie ma większości dla tej dyrektywy i nie będzie ona głosowana. Nie znajduje się ona obecnie na agendzie żadnego z ciał Unii Europejskiej

mówił Wojewoda, dodając, że wystąpił osobiście z pismem do Ministra ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, aby na rozmowy ogólnokrajowe zapraszany był chociaż jeden przedstawiciel środowiska rolniczego z województwa kujawsko-pomorskiego.

Wojewoda wyraził także swoje stanowisko w zakresie protestów. Przekazał, że rozumie postulaty, tak jak większość Polaków, ale nie popiera form protestowania w postaci blokowania autostrad, czy dróg ekspresowych.

Obecni na spotkaniu rolnicy zadeklarowali, że liczą na konstruktywne rozmowy, mając nadzieje, że znajdą wspólne stanowisko na różnych płaszczyznach. Podkreślali fundamentalne znaczenie rozmowy i współpracy z rolnikami oraz korzystania z ich doświadczenia teoretycznego i praktycznego.

Wojewoda Michał Sztybel poinformował członków Zespołu o włączeniu do jego składu Pana Jarosława Jurzysty, który stanie na czele wyodrębnionego w ramach struktur Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Rolnictwa.

Wnioski z posiedzeń Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi będą przekazywane przez Wojewodę do odpowiednich Ministerstw. Spotkania mają odbywać się regularnie, tak by Zespół był
w stanie maksymalnie skonkretyzować i przekazywać tematy na poziom centralny.

Przewodniczącym Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Wicewojewoda Piotr Hemmerling.

Państwo swoją wiedzą i doświadczeniem będziecie uzbrajać Wojewodę i mnie w narzędzia, żebyśmy byli sprawniejsi w Waszym imieniu.  Mam nadzieję, że do kolejnego spotkania te najbardziej palące kwestie zostaną już załatwione

– mówił Wicewojewoda na spotkaniu.

Skład Zespołu będzie ewoluował ze względu na tematykę, która będzie poruszana na poszczególnych posiedzeniach. Będą do niego zapraszane osoby reprezentujące m. in. pszczelarstwo, łowiectwo czy trzodę chlewną.

Do szczegółowych zadań Zespołu należeć będzie m.in.:

- zgłaszanie bieżących problemów dotyczących wsi i rolnictwa,

- podejmowanie działań i decyzji przyszłościowych dla polskiego rolnictwa,

- podejmowanie działań zmierzających do łagodzenia i pokonywania występujących problemów w zakresie rolnictwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,

- doradzanie Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu w rozstrzyganiu sporów oraz rozwiązywaniu istotnych problemów wsi i rolnictwa, a także procesów stabilizujących rynek rolny.

Wnioski, które będą miały zostać przekazane na szczebel centralny, będą najpierw przegłosowywane w głosowaniach, w których udział będzie brała udział tylko strona społeczna, co zapobiegnie przegłosowaniu strony społecznej przez stronę administracyjną. 

Kolejne spotkanie Zespołu ma się odbyć jeszcze w kwietniu.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}