W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o Zespole

Siedziba Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy znajduje się przy ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przewodniczący WZON

Paweł Bednarski
ul. Konarskiego 1-3, budynek B, pok. 40b
tel. +48 52 349 75 17
e-mail: pbednarski@bydgoszcz.uw.gov.pl

Sekretariat Wojewódzkiego Zespołu - przyjmowanie interesantów, pism, odwołań, wniosków i skarg:
ul. Konarskiego 1-3, IV piętro, budynek B, pok.42
tel. +48 52 349 75 16
fax +48 52 349 75 18
e-mail: 
wzon@bydgoszcz.uw.gov.pl

Ważne! Podania wnoszone do organów administracji publicznej muszą zostać podpisane przez wnoszącego. Pisma przekazane przez e-mail nie mogą być podstawą wszczęcia procedury administracyjnej. Podania wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinny być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w odrębnych przepisach, tj. kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego (co jest możliwe np. przy użyciu platformy ePUAP).

Telefon kontaktowy czynny w godzinach pracy Urzędu: 52 349 75 16
W sytuacji alarmowej: tel. nr 112
W sprawie wymagającej interwencji Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Osób Niepełnosprawnych - tel. 52 349 75 17

Kontrola orzeczeń

ul. Konarskiego 1-3, IV piętro w bud. B, pok. 40a, 40c

Nadzór nad orzecznictwem sprawuje Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - https://niepelnosprawni.gov.pl/p,61,kontakt

Miejsce posiedzeń składów orzekających

Gabinet lekarski:
ul. Konarskiego 1-3, IV piętro, budynek B, pok. 44
Pokój badań drugiego specjalisty - psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego i doradcy zawodowego:
ul. Konarskiego 1-3, IV piętro, budynek B, pok. 41a i 41b


Miejsce dodatkowych badań medycznych:

gabinet lekarski:
ul. Konarskiego 1-3, V piętro, budynek B, pok. 54


Miejsce dodatkowych badań psychologicznych:

ul. Konarskiego 1-3, IV piętro, budynek B, pok. 41a, 41b lub 40d

Czym się zajmujemy:

  1. Rozpatrujemy odwołania od orzeczeń wydawanych przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności jako organ II instancji w postępowaniu administracyjnym. Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności są niezbędnymi dokumentami przy ubieganiu się o ulgi i świadczenia dla osób niepełnosprawnych na podstawie odrębnych przepisów.
  2. Rozpatrujemy wnioski i skargi w ramach procedur administracyjnych.
  3. Rozpatrujemy zażalenia od postanowień i odwołania od decyzji wydawanych przez powiatowe zespoły w postępowaniach administracyjnych oraz wydajemy decyzje i postanowienia jako organ I instancji w postępowaniach administracyjnych wszczętych przed Wojewódzkim Zespołem.
  4. Sprawujemy w imieniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego nadzór nad działalnością powiatowych i miejskich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności na terenie województwa.
  5. Przeprowadzamy kontrole powiatowych i miejskich zespołów na terenie województwa.
  6. Przeprowadzamy postępowania kwalifikacyjne dla członków powiatowych i miejskich zespołów na terenie województwa.
  7. Organizujemy szkolenia, narady i konferencje w zakresie procedury orzeczniczej i zjawiska niepełnosprawności.
  8. Wykonujemy badania specjalistyczne na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa.
  9. Monitorujemy niepełnosprawność na terenie województwa w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa.
  10. Opracowujemy raporty i sprawozdania z realizacji zadań orzeczniczych na terenie województwa.

Tryb postępowania

  1. Postępowanie orzecznicze rozpoczyna się i toczy na wniosek osoby zainteresowanej, a w przypadku osoby niepełnoletniej lub ubezwłasnowolnionej na wniosek przedstawiciela ustawowego.
  2. We właściwym ze względu na miejsce zamieszkania powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności osoba zainteresowana składa wniosek i aktualne, nie starsze niż sprzed 30 dni, zaświadczenie lekarskie oraz posiadaną dokumentację medyczną. Formularze wniosku i zaświadczenia lekarskiego otrzymać można w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności oraz ośrodkach pomocy społecznej.
  3. Osoba wezwana na posiedzenie składu orzekającego zabiera ze sobą dowód tożsamości, który okazuje specjalistom. W przypadku braku dokumentu tożsamości skład orzekający odstępuje od badań, a osoba jest zobowiązana do dostarczenia w ciągu 14 dni licząc od daty posiedzenia pisemnego wniosku o ponowne wyznaczenie posiedzenia składu orzekającego - pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania.
  4. Zainteresowany zobowiązany jest, pod rygorem odstąpienia od rozpatrywania wniosku, dostarczyć dodatkowe wyniki specjalistycznych badań lekarskich, jakie zlecił przewodniczący składu orzekającego oraz poddać się badaniom lekarza i innych specjalistów.
  5. Ustalanie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności oraz wskazań odbywa się na posiedzeniu składu orzekającego po przeprowadzeniu badania lekarskiego i specjalistycznych wywiadów. Podczas wywiadu sporządzanego w trakcie posiedzenie osoba zainteresowana udziela prawdziwych informacji pod rygorem prawnej odpowiedzialności za poświadczenie nieprawdy.
  6. Skład orzekający: lekarz-przewodniczący i orzecznik specjalista zgodnie ze specjalnością, wydaje stosowne orzeczenie w I instancji, od którego przysługuje odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
  7. Odwołanie od orzeczenia w I instancji składa się w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, który wydał zaskarżane orzeczenie.
  8. Osobie zainteresowanej lub jej przedstawicielowi ustawowemu przysługuje prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Czynności te są dokonywane w lokalu organu w obecności pracownika tego organu.
  9. Dodatkowe badania specjalistyczne wykonuje się bezpłatnie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarzy lub psychologów członków zespołu orzekającego. Stawiennictwo na badania jest obowiązkowe.
  10. Koszt przyjazdu do siedziby wojewódzkiego zespołu nie podlega zwrotowi.
  11. Skład orzekający wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie w II instancji, które jest ostateczne w administracyjnym trybie postępowania.
  12. Ostateczne orzeczenie wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można zaskarżyć do sądu rejonowego - wydział pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu.
  13. Wojewódzki Zespół w Bydgoszczy nie przekłada wyroków sądu pracy i ubezpieczeń społecznych na orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Prawomocny wyrok sądu wiąże nie tylko strony i sąd, który go wydał, jak również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej.
  14. Postanowienia wydawane przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności można zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  15. Osoba niepełnosprawna posiadająca ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,  lub jej przedstawiciel ustawowy, może wystąpić do właściwego ze względu na zamieszkania powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia na podstawie udokumentowanej zmiany w stanie zdrowia. Wniosek o ustalenie orzeczenie w związku ze zmianą stanu zdrowia można wnieść w każdym czasie, bez względu na fakt posiadania ważnego orzeczenia.
  16. Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Wniosek o wydanie orzeczenia po wygaśnięciu orzeczenia dotychczasowego rozpatrzony zostanie w terminie miesiąca liczonego od dnia następującego po dniu, w którym ważność straciło orzeczenie dotychczasowe. Tym samym jeśli wniosek o wydanie orzeczenia złożono w dniu 01.06, a osoba posiada orzeczenie ważne do 30.06 tego samego roku, miesięczny termin na rozpatrzenie wniosku rozpoczyna bieg  począwszy od 01.07 tego roku.
{"register":{"columns":[]}}