W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje w kulturę i przyszłość

04.07.2022

Z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i wojewody Mikołaja Bogdanowicza nastąpiło dziś wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Obiekt powstaje przy ul. Karłowicza.

Jeden mężczyzna stojący przy mównicy i wypowiadający się

Witając gości Eugeniusz Borodij – Dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy podkreślił, że w powstającym gmachu zostaną pomieszczone w sposób godny swojej rangi zbiory archiwalne sięgające XII wieku czyli zarania państwowości w Polsce.

Bydgoscy archiwiści otrzymają nowoczesne miejsca pracy, ale przecież budynek nie jest przeznaczony tylko dla nich i dla zbiorów, lecz dla szerokiej rzeszy użytkowników zainteresowanych dziejami naszego regionu. To przede wszystkim z myślą o nich, przechowujemy i zabezpieczamy archiwalia, a nasza praca nie miałaby żadnego sensu, gdybyśmy w różnoraki sposób tych zbiorów nie udostępniali 

– stwierdził.

Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczył znaczenie archiwów jako instytucji pamięci.

Bez pamięci nie istnieją wspólnoty polityczne, kulturowe, nie istnieje tożsamość narodu, widzimy to bardzo wyraźnie na Ukrainie, jak ważna jest tożsamość dla trwania, ale i przetrwania narodów, państw. Archiwa to bardzo nowoczesne instytucje, które są szkieletem każdego państwa, zwłaszcza państwa nowoczesnego. Archiwa to są także instytucje obywatelskie, instytucje publiczne, które powinny udostępniać swoje zasoby wszystkim, którzy interesują się historią, pamięcią lub po prostu potrzebują dostępu do tego, co archiwa mają, przechowują, a są to wielkie skarby. Muszą je przechowywać w sposób profesjonalny i aby spełniać te wszystkie funkcje, do których archiwa są powołane, muszą dysponować nowoczesną infrastrukturą

– powiedział wicepremier.

List Szefa Kancelarii Prezydenta RP Grażyny Ignaczak-Bandych skierowany na dzisiejszą uroczystość odczytał Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk:

Podstawowa misja archiwów państwowych pozostaje zawsze ta sama. Trwałe zachowanie śladów przeszłości oraz zapewnienie do niej powszechnego dostępu w celu wspierania rozwoju państwa, społeczeństwa obywatelskiego. Misja niezmienna, ale sposoby jej realizacji cały czas ewoluują.

Obiekt pomieści ponad 30 kilometrów bieżących akt, a część magazynowa zostanie wykorzystana jako pomieszczenie ze specjalnymi warunkami m.in. obniżonej temperatury. Ponadto zaprojektowano również tereny zielone ze ścieżką edukacyjną, a na niej gabloty zasilane energią odnawialną z paneli słonecznych.

Zwiedzający archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Goście będą mieli możliwość spaceru ścieżką edukacyjną, podczas której eksponowane będą wystawy z reprografii materiałów archiwalnych.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}