W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jarmark Nowalijkowy w Kruszwicy

09.07.2023

W Kruszwicy, nad brzegiem Gopła pod Mysią Wieżą, odbył się kolejny tradycyjny festyn nowalijkowy. Na stoiskach nie zabrakło unikatowych, charakterystycznych dla regionu produktów: chlebów, serów, nalewek, miodów, przypraw, wyrobów z siana, rzeźb i wielu innych.


Grupa ludzi stojąca na scenie w tradycyjnych polskich strojach ludowych

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, witając uczestników, podziękował członkom Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz wszystkim zaangażowanym – za zorganizowanie, już po raz kolejny, Jarmarku Nowalijkowego w pierwszej legendarnej stolicy Polski. W wydarzeniu uczestniczył m.in. poseł Tomasz Latos.

Tutaj, u stóp Mysiej Wieży, gdzie przez tysiące lat wykuwała się nasza piękna i wspaniała Ojczyzna, my od 10 lat promujemy polską, zdrową, kujawską żywność. Dziękuję za to także kołom gospodyń wiejskich, które są tutaj obecne od zawsze. To nasza wyjątkowo piękna, polska tradycja – którą dzięki Wam możemy pokazać i posmakować

– powiedział wojewoda.

Podczas jarmarku przeprowadzono konkursy kulinarne dla kół gospodyń wiejskich z Kujaw. Pierwszy to „Nowalijki samo zdrowie”, który został podzielony na cztery kategorie: mleczne cuda, kujawskie smaki, danie jarskie oraz najładniejsze stoisko. Nagrodę wojewody za najładniejsze stoisko otrzymało KGW „Pod Wiatrakiem” Chrośno.

Rozstrzygnięto też powiatowy etap ogólnopolskiego konkursu „Bitwa Regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalną potrawę według własnej receptury i z rodzimych produktów.

Zwycięzcą I etapu „Bitwy Regionów” zostało KGW Kłopot, II miejsce zajęło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie, III miejsce - KGW Radojewice, a wyróżnienie otrzymało KGW Batkowianki.

Podczas festynu można było kupić produkty od regionalnych wystawców i zapoznać się z prezentacją przygotowana przez kilkanaście kół gospodyń wiejskich z powiatu inowrocławskiego. Nie brakowało też atrakcji dla dzieci, a o biesiadną atmosferę zadbała lokalna kapela.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Kruszwica oraz Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, a patronat honorowy nad jarmarkiem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Zdjęcia (37)

{"register":{"columns":[]}}