W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa nt. wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

24.02.2021

Dzisiaj, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy. W konferencji uczestniczyli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Zbigniew Ostrowski oraz Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Konferencja prasowa nt. wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy konferencji

W tym roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są szczególne, ponieważ 1 marca 2021 roku przypada 70. rocznica śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego, komendanta IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazanego na pięciokrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie i zastrzelonego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim. To właśnie tę datę wybrano jako dzień symbolizujący pamięć o wszystkich Żołnierzach Wyklętych. Warto pamiętać, że Łukasz Ciepliński w latach 1936-1939 służył w 62. Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej w Bydgoszczy, a we wrześniu 39 roku walczył w obronie miasta.

- Już po raz szósty wspólnie organizujemy państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na szczeblu wojewódzkim. Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Marszałkiem Województwa i Wojskiem Polskim, mimo że w tym roku działamy w warunkach reżimu sanitarnego spowodowanego pandemią koronawirusa, uroczystościom nadajemy godną oprawę. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem mediów społecznościowych – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Niestety nie odbędzie się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych odnalezionych przez IPN na Bydgoskiej Łączce przy ulicy Kcyńskiej. Przełożyliśmy tę uroczystość na późniejszy okres, ponieważ nie chcemy aby bohaterowie po raz kolejny byli upamiętniani w ciszy. To musi być przygotowane w sposób szczególny - dodał.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Zbigniew Ostrowski opowiedział o uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego.

- Cieszę się, że od kilku lat wzmacniamy naszą świadomość historyczną. Dla mnie to dzień szczególny. O 11:30 odsłonimy tablicę poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu. To postać emblematyczna dla powojennego, demokratycznego ruchu oporu, ale godne podziwu są także jego bohaterskie karty w czasie okupacji w szeregach Armii Krajowej i podczas kampanii wrześniowej. Wyruszał z koszar 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy na wojnę (...). Cieszę się, że po wielu latach pułkownik Ciepliński symbolicznie wraca do swojego miejsca zakwaterowania - mówił Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Zbigniew Ostrowski. - Cieszę się, że wspólnie z panem wojewodą i Instytutem Pamięci Narodowej udało się nam tę operację przeprowadzić bardzo sprawnie - dodał.

Kilka faktów z życia płk. Łukasza Cieplińskiego, jego karierę wojskową i polityczną przybliżyła w skrócie Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

- Również Instytut Pamięci Narodowej chce przybliżyć postać płk. Łukasza Cieplińskiego. Skupiamy się na promocji tej wielkiej postaci. Niestety ze względu na ograniczenia wynikające z stanu epidemii skupiliśmy się na działaniach w mediach społecznościowych, w Internecie - mówiła Edyta Cisewska.

Program uroczystości

  • 9:15 - złożenie kwiatów na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej,
  • 10:00 - msza św. w Kościele Garnizonowym,
  • 11:30 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}