W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kruszwica świętuje swoje 600-lecie

08.06.2022

600 grusz na 600-lecie nadania praw miejskich Kruszwicy. Chętnych, którzy przyszli dziś na kruszwicki Rynek, aby otrzymać drzewko nie brakowało. Tak znamienity jubileusz legendarnej stolicy Polski, to również doskonała okazja do odegrania po raz pierwszy hejnału miasta oraz zaprezentowania okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej.

Dwóch mężczyzn podczas wręczenia gruszy

Dlaczego do mieszkańców trafiły właśnie grusze? Otóż, jak podkreślił burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, to żywy symbol miasta, które ma w herbie właśnie to drzewo. Długa kolejka chętnych do otrzymania tej pamiątki, świadczy o tym, iż mieszkańcom ta inicjatywa się spodobała.

I choć w tym roku Kruszwica obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich na prawie magdeburskim, to warto podkreślić, iż prawdopodobnie pierwsze prawa część zachodnia dostała wcześniej, bowiem między rokiem 1293 a 1303. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który uczestniczył w dzisiejszych obchodach, zwrócił uwagę, iż Kruszwica to początki państwa polskiego.

To właśnie tutaj tworzyły się zaczątki naszej Ojczyzny. Wiele bardzo ważnych wydarzeń historycznych związanych jest z naszym miastem. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Jest to miejsce, w którym naprawdę można się zakochać. I to właśnie z legendarną stolicą Polski związane są takie postacie jak m.in.  król Kazimierz Wielki, który wybudował piękny zamek i bardzo często odwiedzał Kruszwicę. To też Zawisza Czarny, który był tutaj starostą

– zaznaczył wojewoda, któremu za zaangażowanie w przygotowanie obchodów 600-lecia podziękował Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

I to właśnie dziś, w południe po raz pierwszy odtworzono hejnał Kruszwicy, który już codziennie punktualnie o godz. 12.00 będzie emitowany z wieży ciśnień. Kompozytorem hejnału jest Marcin Kopczyński.

Pomysł powstania tego hejnału zrodził się już siedem lat temu. Jednak 600-lecie nadania praw miejskich jest tylko raz. Stąd decyzja, aby to dziś po raz pierwszy odtworzyć hejnał

– zaznaczył burmistrz Dariusz Witczak.

Nie mniej wyjątkowy prezent na urodziny miasta przygotowała Poczta Polska.

Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że przed dwoma miesiącami zadzwonił do mnie Wojewoda i namówił, żeby Poczta Polska wydała znaczek z okazji 600-lecia Kruszwicy. To jednak nie wszystko. Przychyliliśmy się również do innego wniosku Wojewody. W przyszłym roku wydamy specjalną emisję pt. „Legendy miast Polski”, która rozpocznie się od Kruszwicy

– zaznaczył Dyrektor Rejonu Sieci Poczty Polskiej w Bydgoszczy Karol Górski.

Jubileusz Kruszwicy to też doskonały moment, aby upamiętnić osoby w sposób szczególny zasłużone dla miasta. Sala historyczna „U źródeł polskości” od dziś nosi imię dra hab. Wojciecha Dzieduszyckiego. Tablicę upamiętniającą Honorowego Obywatela Gminy Kruszwica, archeologa i zasłużonego badacza dziejów Kujaw odsłonięto w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}