W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie należy dużo mówić – należy dużo robić

07.04.2022

Ogromne zaangażowanie organizacji pozarządowych w pomoc uchodźcom z Ukrainy wymaga wsparcia. Dostrzegł to Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podpisując umowy z przedstawicielami kolejnych NGOs-ów, które dotychczas otrzymały blisko 200 tys. zł i w najbliższym czasie planowane jest zwiększenie tej kwoty.

Wiele osób i pies pozujących do zdjęcia

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Wojewoda podpisał umowy i spotkał się z pierwszymi pięcioma organizacjami. Dziś, odbyła się uroczystość, podczas której wsparcie przekazane zostało do kolejnych NGOs-ów.

Bardzo się cieszę, że udaje się rozszerzać współpracę z organizacjami pozarządowymi i podpisać dziś kolejne umowy. Bardzo dziękuję za to, co dotychczas udało się Państwu zrobić dla uchodźców z Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim. Działania rządu, samorządów oraz organizacji pozarządowych sprawiają, że opieka nad tymi osobami, które tej pomocy szczególnie potrzebują, jest taka jak być powinna

– mówił Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Reprezentant rządu w terenie zapowiedział także we współpracy m.in. z Wicekonsulem Generalnym Ukrainy, zorganizowanie w 60 gminach spotkań informacyjnych. Planowane są także kursy języka polskiego oraz spotkania z pracodawcami, powiatowymi urzędami pracy.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli również: Wicekonsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Martsiniv oraz Konsul Honorowy Ukrainy Krzysztof Sikora. Wojewoda przekazał Konsulowi kondolencje jednocześnie podkreślając, że to bestialstwo, które obecnie dzieje na Ukrainie to coś, co w XXI w. nie powinno mieć miejsca.

Dziękuję za pomoc moim rodakom, w szczególności kobietom i dzieciom, którzy przyjechali do Polski uciekając z Ukrainy. Ta pomoc udzielana jest ze strony rządu, ale także takich organizacji pozarządowych jak te, których przedstawicielami się dziś spotykamy. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie

– mówił Wicekonsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Martsiniv.

Środki przekazane w ubiegłym tygodniu oraz dziś organizacjom pozarządowym przeznaczone zostaną m.in. na powstanie punktów pomocy dla uchodźców z Ukrainy.  

Polski Czerwony Krzyż realizuje misję, która ma służyć zapobieganiu cierpieniom ludzkim i łagodzeniu ich skutkom. Dziękujemy za przekazane wsparcie. Dzięki tym środkom już od poniedziałku otworzymy dwa punkty wsparcia dla uchodźców. Będą to punkty w: Bydgoszczy i Toruniu. A za tydzień – powstaną kolejne dwa punkty – tym razem w Grudziądzu i Włocławku. To bardzo potrzeba pomoc. Nie należy dużo mówić – należy dużo robić

– mówiła Danuta Szukalska, Dyrektor PCK w Bydgoszczy.

Z kolei fundacja Pro Omnis przeznaczy przekazane przez Wojewodę wsparcie m.in. na przygotowanie i transport posiłków.

To pierwsza umowa i wsparcie finansowe jakie pozyskaliśmy na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zajmujemy się przygotowaniem posiłków oraz ich transportem. Dzięki temu, że spotkaliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim w gronie innych organizacji, możliwa była także między nami większa współpraca

– mówiła Agnieszka Lange-Olszewska, Prezes Zarządu fundacji Pro Omnis.

Umowy podpisane zostały dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z następującymi organizacjami:

- stowarzyszenie My Też,

- fundacja New Story,

- stowarzyszenia Dobro dla Dobra,

- stowarzyszenie Alter Ino,

- fundacja Światłownia,

- Chorągiew ZHP w Bydgoszczy.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}