W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba Delegatury IPN w Bydgoszczy otwarta

14.07.2021

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy ma nową, własną siedzibę przy ul. Wincentyny Teskowej 1. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej placówki. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przemawia przy mikrofonie

Do tej pory Delegatura IPN w Bydgoszczy korzystała z ciasnych pomieszczeń wynajmowanych od władz miasta i podmiotów prywatnych. Oddana dziś do użytku siedziba została zaprojektowana zgodnie z potrzebami Instytutu. Jest funkcjonalna, przestronna i w pełni dopasowana do realizacji zadań IPN – od profesjonalnego przechowywania zasobu archiwalnego, po realizację funkcji naukowych i edukacyjnych. Znajdują się w niej m.in. obszerna powierzchnia wystawienniczo-konferencyjna oraz biblioteka i księgarnia.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się niespełna dwa lata temu, o czym przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

To dla mnie zaszczyt, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę w tym przedsięwzięciu. Inwestycja w tym miejscu mogła rozpocząć się po przekazaniu przez Skarb Państwa działki Instytutowi Pamięci Narodowej, ale wcześniej konieczne było dokonanie zamiany parceli z Miastem Bydgoszcz. Nie było to łatwe, ale dziś, patrząc na ten piękny obiekt, możemy powiedzieć, że warto było

– mówił.

Instytut Pamięci Narodowej od początku swojego istnienia i od początku bytności w Bydgoszczy, upowszechnia wiedzę historyczną, prowadzi działalność archiwalną, naukową, poszukiwawczą i śledczą. Stoi na straży pamięci i prawdy historycznej.

Odkąd jestem wojewodą kujawsko-pomorskim, ściśle współpracujemy organizując obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, stulecia odzyskania niepodległości, rocznice Bydgoskiego Marca 1981, wspólnie przygotowujemy wystawy, konkursy, prezentacje książek. Przed nami wielkie wydarzenie, jakim będzie uroczysty pogrzeb trzech bydgoskich Żołnierzy Niezłomnych, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

– powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz podziękował za dotychczasową współpracę obecnym na uroczystości Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edycie Cisewskiej, Dyrektorowi Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławowi Golonowi, Prezesowi IPN dr. Jarosławowi Szarkowi oraz prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi i przewodniczącemu Kolegium IPN prof. Wojciechowi Polakowi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}