W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi obywatele Rzeczypospolitej

04.12.2019

15 osób dorosłych i troje dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego odebrało dzisiaj akty nadania obywatelstwa polskiego. Dokumenty oraz egzemplarz Konstytucji RP otrzymali z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz Zastępcy Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Roberta Góreckiego.

Zdjęcie grupowe z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem

- To dla mnie zawsze bardzo radosna uroczystość i ogromny zaszczyt, że mogę, po raz kolejny, wręczyć Państwu obywatelstwa. To naprawdę wielki dzień. Mam nadzieję, że zapamiętają Państwo ten dzień do końca życia. Gratuluję otrzymania polskiego obywatelstwa, cieszę się, że wybrali Państwo nasze województwo jako swoje miejsce do życia - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Obywatelstwo polskie można uzyskać w drodze nadania przez Prezydenta RP (bez spełniania dodatkowych warunków) oraz poprzez decyzję wojewody o uznaniu za obywatela polskiego. W takim przypadku cudzoziemiec musi przebywać nieprzerwanie w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały 3 lata, na miejscu posiadać regularne i stabilne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, ponadto musi wykazać się znajomością języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem (certyfikat) lub świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej. Druga możliwość to przebywanie 2 lata na pobycie stałym, jeżeli cudzoziemiec pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim z obywatelem polskim.

W roku 2019 Wojewoda Kujawsko-Pomorski uznał za obywateli polskich 81 osób. Największą grupę wśród nich stanowią osoby pochodzące z Ukrainy – 54 i Białorusi – 15. Pozostałe osoby pochodzą z Rosji – 7, Armenii – 2, Afganistanu – 1, Iraku – 1 i Gruzji – 1.

Wśród okoliczności będących podstawą uzyskania obywatelstwa najczęstszymi są pochodzenie polskie lub posiadanie Karty Polaka, posiadanie stabilnego źródła dochodu i tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w Polsce 22 oraz małżeństwo z obywatelem polskim.

W roku 2018 r. za obywateli polskich uznane zostały  84 osoby a w roku 2017 - 57 osób.

Zdjęcia (36)

{"register":{"columns":[]}}