W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O pomocy uchodźcom na konwencie wójtów w gminie Aleksandrów Kujawski

08.04.2022

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej konwent wójtów wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że proces nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy przebiega bardzo sprawnie. Podkreślił też dobrą współpracę z samorządami w wielu innych kwestiach dotyczących pomocy uchodźcom. Do samorządów w regionie trafiło już 11 mln zł z rządowego Funduszu Pomocy na rozliczenie się z obiektami hotelowymi. Przekazywane są też środki dla tych, którzy goszczą uciekających przed wojną u siebie w domach i mieszkaniach.

Jeden mężczyzna stojący z mikrofonem i wypowiadający się, kilka osób siedzących przy stole

W spotkaniu z mediami udział wzięli także: przewodniczący konwentu wójt Cekcyna Jacek Brygman, wójt Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Olszewski i wójt Dragacza Dorota Krezymon.

Mikołaj Bogdanowicz podziękował wszystkim wójtom z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy w ostatnich tygodniach wspólnie ze służbami rządowymi i organizacjami pozarządowymi opiekują się uchodźcami. Zwrócił uwagę na otwartość i zaangażowanie w proces udzielania pomocy.

Mogliśmy polegać na wsparciu wójtów z regionu już od pierwszych godzin trwania konfliktu. Była to ważna pomoc w zakresie  przygotowywania miejsc zakwaterowania, wyżywienia i opieki nad uchodźcami. W każdej gminie jest powołany koordynator, który zajmuje się  - przede wszystkim kobietami i dziećmi – ponieważ to oni stanowią większość przybywających do nas uchodźców

– powiedział wojewoda.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych już 25 tys. numerów PESEL. W tej chwili przygotowanych jest 386 obiektów zakwaterowania zorganizowanego, w których znajduje się  przeszło 6 tys. uchodźców. Nadal w pogotowiu jest kolejne 5 tys. miejsc. Mimo że obecnie napływ uciekających z Ukrainy się zmniejszył, województwo jest gotowe na przyjęcie następnej fali.

Chcemy także, aby wszyscy uchodźcy, którzy mogą – podjęli pracę. Już ponad 2000 osób spośród nich znalazło zatrudnienie, a kolejne 1000 jest zarejestrowanych w urzędach pracy. Jest to ważna rola samorządów i gminnych koordynatorów, a także powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców i NGO

– podkreślił wojewoda.

Przewodniczący konwentu, wójt Cekcyna Jacek Brygman podziękował za dobrze zorganizowaną rządową pomoc w rozwiązywaniu bieżących kwestii związanych z przyjmowaniem uchodźców.

Podobnie jak podczas pandemii – pan wojewoda szybko i skutecznie nas wspiera. Dziękujemy także za objęcie pomocą uchodźców, którzy przekroczyli inną granicę niż polsko-ukraińska. Jest to bardzo ważne nie tylko dla uchodźców ale także dla osób im pomagających

– powiedział.

W gminie Cekcyn jest obecnie około 100 uchodźców – połowa z nich jest w ośrodkach zakwaterowania zorganizowanego, a druga połowa w prywatnych mieszkaniach.

Wójt Gminy Dragacz Dorota Krezymon odniosła się do słów wojewody, akcentującego jeden z obecnie najważniejszych procesów – pomoc w znalezieniu pracy uchodźcom.

Udało nam się stworzyć bazę pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić przebywających u nas obywateli Ukrainy. Mamy wielu ogrodników i rolników, oraz inne firmy, które są tym zainteresowane. Przeprowadziliśmy także bardzo dokładne rozmowy z naszymi uchodźcami, dzięki temu wiemy jakie mają kwalifikacje i w jakich zawodach mogliby pracować 

– powiedziała wójt.

Natomiast wójt Aleksandrowa Kujawskiego Andrzej Olszewski zaznaczył, że mimo wojny na Ukrainie i sytuacji z tym związanej, której nikt się nie spodziewał, cały proces jest sprawnie zorganizowany i wszystko znajduje się pod kontrolą. Przypomniał także historię swojej gminy, która również doświadczyła rosyjskiej okupacji.

Gmina Aleksandrów Kujawski była przez 123 lata okupowana przez Rosjan. To odległe czasy, ale historia pokazuje, że to co było wczoraj może zdarzyć się też teraz. Dlatego chcemy dzisiaj zaprezentować nasze wspólne stanowisko, które będzie potępiało atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę

– powiedział.

Podczas XXXVI posiedzenia Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poruszył także kwestię cyklu spotkań w kujawsko-pomorskim – przygotowywanych we współpracy z Konsulatem Honorowym Ukrainy w Bydgoszczy.

W gminach zostaną zorganizowane spotkania, które poprowadzą osoby desygnowane przez konsulat, mówiące w języku ukraińskim. Każdy samorząd może przekazać także własne, opracowane przez siebie treści, które zostaną podczas spotkania zaprezentowane – też po ukraińsku. Zadaniem samorządów jest tylko udostępnienie sali oraz pomoc w dotarciu na spotkanie uchodźcom przebywającym w danej gminie

– powiedział wojewoda.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}