W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w Pakości

17.09.2019

Tragiczna data 17 września wryła się głęboko w serca Polaków. Tego dnia, 80 lat temu, Związek Sowiecki zadał Polsce walczącej z III Rzeszą cios w plecy. Była to realizacja tajnego protokołu do układu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił tę część Europy pomiędzy dwa zbrodnicze reżimy totalitarne. W rocznicę tamtych wydarzeń na skwerze Armii Krajowej w Pakości złożono wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosili zastępca burmistrza Szymon Łepski. Uroczyste obchody poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Św. Bonawentury za dusze zamordowanych, której przewodniczył o. Kamil Paczkowski.

Obchody 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w Pakości. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w uznaniu zasług dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych ludzi, wręczył pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości Marioli Szlyfarskiej Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Tragiczna data 17 września wryła się głęboko w serca Polaków. Tego dnia, 80 lat temu, Związek Sowiecki zadał Polsce walczącej z III Rzeszą cios w plecy. Była to realizacja tajnego protokołu do układu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił tę część Europy pomiędzy dwa zbrodnicze reżimy totalitarne. W rocznicę tamtych wydarzeń na skwerze Armii Krajowej w Pako­ści złożono wiązanki kwiatów. Okolicz­no­ściowe prze­mówienie wygłosili zastępca bur­mistrza Szymon Łepski. Uroczyste obchody poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Św. Bonawen­tury za dusze zamordowanych, której prze­wod­niczył o. Kamil Pacz­kow­ski.

W uroczysto­ści udział wzięli: poseł na Sejm RP Bar­tosz Kow­nacki, poseł na Sejm RP Piotr Król, sekretarz stanu w Kan­celarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-​Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, radny Powiatu Ino­wrocław­skiego Marek Knop, Bur­mistrz Pako­ści Zyg­munt Groń, Zastępca Bur­mistrza Szymon Łep­ski, Wiceprzewod­niczący Rady Miej­skiej w Pako­ści Marek Szym­bor­ski, przedstawiciele kierownictwa urzędu, radni Rady Miej­skiej, dyrek­torzy placówek oświatowych i jed­nostek organizacyj­nych gminy oraz mieszkańcy Pakości.

Ważną częścią uroczystości był krótki ale przepełniony treścią występ młodych Polek i Polaków z Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości oraz uhonorowanie Medalem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dyrektor tej placówki Pani Marioli Szlyfarskiej.

- Przez wiele lat prawda o 17 września była zagłuszana. Ale dziś możemy, a wręcz musimy mówić o tym głośno. Musimy być strażnikami prawdy i pamięci – dla przyszłych pokoleń. Cieszę się, że obchodząca w tym roku 110-lecie istnienia Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości pełni taką straż – mówił przedstawiciel rządu.

- Placówka od chwili swego powstania po dzień dzisiejszy, przepełniona jest ideałami gorącego patriotyzmu. Patron szkoły, zasłużony działacz i pedagog Ewaryst Estkowski pisał: „Używając wszędzie tych samych chrześcijańskich i narodowych zasad wychowania i kształcenia sprowadzimy i utrwalimy braterstwo w narodzie naszym” – przypomniał Mikołaj Bogdanowicz.

- Szanowna Pani Dyrektor. Mam zaszczyt, w uznaniu Pani zasług dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych ludzi, wręczyć Pani Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Niech będzie to dowód mojej wdzięczności za Pani pracę i poświęcenie. Na Pani ręce składam również życzenia pomyślności dla całej społeczności szkolnej. Niech pakoska placówka rozwija się w duchu poszanowania tradycji patriotycznych, u podstaw których są Bóg, Honor i Ojczyzna – dodał wojewoda.

{"register":{"columns":[]}}