W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 82. rocznica wybuchu II wojny światowej w regionie

01.09.2021

Dziś obchodzimy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wspólnie z parlamentarzystami oraz przedstawicielami samorządów wziął udział w obchodach rocznicowych we Włocławku.

Przemowa Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Włocławek był jednym z polskich miast, które dotknął ogrom cierpienia podczas niemieckiej okupacji. Już od jej początku, który nastąpił 14 września 1939 roku, włocławian poddawano brutalnym represjom. Ginęli Polacy i mieszkający tu przed wojną Żydzi. Ostrze terroru wymierzono przede wszystkim w inteligencję i duchowieństwo, mordowane na miejscu lub przewożone do KL Dachau. Wśród kapłanów, którzy tam zginęli był wywodzący się z Włocławka biskup Michał Kozal – dziś Błogosławiony Męczennik Kościoła Katolickiego

– mówił podczas obchodów przedstawiciel rządu w terenie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złożył wieniec przy Pomniku Żołnierza Polskiego. 

Stoimy przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. Tego żołnierza, który stanął twarzą w twarz ze straszliwym złem, jakim był niemiecki nazizm. To żołnierz polski jako pierwszy w dziejach musiał zmierzyć się z napaścią na cały cywilizowany świat, świat wartości, które z dnia na dzień zostały poddane ciężkiej próbie. Pomimo wrześniowej klęski żołnierz polski nie spoczął w walce o wolność i niepodległość

– podkreślił.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}