W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie pierwszego etapu rekrutacji

17.07.2019

W Kuratorium Oświaty odbyła się dzisiaj konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich.

f

W konferencji uczestniczyli wicewojewoda Józef Ramlau, wicekurator oświaty Małgorzata Oborska, Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Jolanta Metkowska oraz Urszula Chaberska starszy wizytator z Delegatury w Toruniu.

"Mamy w tym roku szczególną sytuację, bowiem rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiega dwutorowo. Podlegają tej rekrutacji dwa roczniki. Przygotowana w naszym województwie ilość miejsc w szkołach ponadpodstawowych, to ok. 48,5 tys. miejsc. Natomiast młodzieży aspirującej do obsadzenia tych miejsc jest 39,5 tys. Jak łatwo obliczyć, mamy nadwyżkę ok. 9 tys. miejsc. Argument o pewnych niepokojach, które związane są z tą rekrutacją jest argumentem chybionym, ponieważ ilość miejsc jest większa niż ilość chętnych. Ci którzy nie dostali się do wymarzonych przez siebie szkół na pewno znajdą dla siebie miejsce w innych liceach czy technikach" – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Dane statystyczne obrazujące przebieg rekrutacji w szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy zaprezentowała wicekurator oświaty Małgorzata Oborska.

"Samorządy prowadzące w naszym województwie szkoły ponadpodstawowe przygotowały 38.466 miejsc.  O przyjęcie do tych szkół ubiegało się 37.232 osoby. Z tego jasno wynika, że nadwyżka jest znacząca bo jest to więcej o 1.234 więcej miejsc niż liczby uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez samorządy. Oznacza to, że zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół byli przygotowani do tej trudnej akcji związanej z rekrutacją."

Największe trudności pojawiły się w dużych aglomeracjach miejskich. W mieście Bydgoszcz liczba niezakwalifikowanych, to 1.011 osób, wolnych miejsc pozostaje nadal 1.386. Liczba osób niezakwalifikowanych jest procentowo porównywalna do tej z ubiegłego roku, kiedy to na pierwszym etapie rekrutacji do najbardziej obleganych liceów i niektórych techników, osób nieprzyjętych było 550. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku rekrutacji podlegają dwa roczniki, okazuje się, że liczba osób nieprzyjętych jest procentowo porównywalna z ubiegłym rokiem.

Wykaz wolnych miejsc w szkołach średnich województwa znajduje się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}