W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie programu „Czyste powietrze”

30.07.2020

Dzisiaj, w parku przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes WFOŚiGW Ireneusz Stachowiak podsumowali dwa lata funkcjonowania rządowego programu „Czyste powietrze” na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Podsumowanie programu „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” adresowany jest do osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wsparte mogą być przedsięwzięcia, które polegają na wymianie lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączeniu do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

O szczególnym znaczeniu Programu mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz:

- Nasz kraj, nasze miasta i miasteczka borykają się z problemem smogu. Program „Czyste powietrze” wychodzi naprzeciw tym problemom. W ciągu ostatnich niecałych dwóch lat w naszym województwie podpisanych zostało 8000 umów. Aż 132 miliony złotych zostały zakontraktowane przez WFOŚiGW na poprawę indywidualnych źródeł ciepła, na termomodernizację budynków czy poprawienie efektywności cieplnej.

- Gratuluję panu prezesowi oraz pracownikom WFOŚiGW, ponieważ jesteśmy, po mazowieckim, drugim województwem pod względem skuteczności realizacji tego programu. Chylę czoła przed państwem za tę ciężką i ważną pracę – dodał przedstawiciel rządu.

Prezes WFOŚiGW Ireneusz Stachowiak podzielił się szeregiem danych, które wyraźnie wskazują na skuteczność programu „Czyste powietrze” dla poprawy życia mieszkańców.

- Tak jak zapowiadaliśmy, walczymy i nadal będziemy walczyć o radykalną poprawę jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim. Przez całą dekadę będziemy realizowali program „Czyste powietrze”. Liczby pokazują, że ten program faktycznie oddziałuje na poprawę jakości powietrza. Wymieniliśmy ponad 5 tys. źródeł ciepła. Dzisiaj podpisujemy 8-tysięczną umowę, 10000 wniosków już fizycznie wpłynęło do Funduszu. Wypłaciliśmy już ponad 65 milionów złotych i to faktyczne jest drugi wynik w Polsce – wyliczał prezes Stachowiak.

Prezes WFOŚiGW podzielił się także informacją, że wśród gmin, których mieszkańcy w tym programie składają wnioski, liderem jest 17-tysięczna gmina Obrowo, która ma podpisanych już 340 umów.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}