W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dla uchodźców w regionie

11.03.2022

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim działa wojewódzki sztab kryzysowy pod kierunkiem wojewody Mikołaja Bogdanowicza. W ramach rządowej pomocy uchodźcom, organizowana jest pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Służby wojewody organizują punkty recepcyjne, informacyjne, a także transport, wyżywienie i nocleg. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, które pracuje 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu można m.in. uzyskać informacje o wolnych miejscach zakwaterowania na terenie województwa. Działają też infolinie w języku ukraińskim.

Jeden mężczyzna stojący przy mównicy i wypowiadający się

Zatrudnione są tam osoby, które mówią i rozumieją w języku ukraińskim i jednocześnie polskim. Dzwonią przede wszystkim Polacy, którzy pomagają Ukraińcom i szukają dla nich miejsca” - poinformował Mikołaj Bogdanowicz.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego takie miejsca są w każdym powiecie. Obecnie schronienie znalazło w nich kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że takich osób może być więcej.

Trzeba odnotować, że pierwsza grupa uchodźców, która przekroczyła granicę ukraińsko-polską, to ponad 1,5 mln osób. W dużej mierze były to osoby, które miały tutaj kontakt, pewien cel swojego przybycia lub też były zorientowane w sytuacji, gdzie mogą się udać po wcześniejszych doświadczeniach rodzinnych czy zaproszeniach. W tej chwili osoby, które przekraczają granicę, z reguły już tego miejsca nie mają i to, w jaki sposób są kierowani, decydują punkty recepcyjne w województwach: lubelskim i podkarpackim, a następnie administracja państwa wojewodów: podkarpackiego i lubelskiego

– podkreślał.

Także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działają punkty informacyjne oraz punkty recepcyjne, które znajdują się w Toruniu i w Bydgoszczy.

Tam te osoby, które nie dodzwoniły się lub nie wiedziały o istnieniu infolinii, mają zapewnione schronienie, a następnie transport w miejsce, które jest do tego w sposób gruntowny przygotowane

– mówił wojewoda.

W Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu utworzone zostały także punkty buforowe na kilkaset miejsc. Opiekę nad nimi sprawują samorządy.

Są to takie miejsca, które mają przyjąć taki duży transport, falę uchodźców, która dotrze do naszego województwa w większej liczbie. Nie będzie tam noclegów w większej liczbie, chyba, że sytuacja będzie bardzo trudna, ale na razie się na taką w najbliższych godzinach i dniach nie zapowiada. Stosowne porozumienia podpisałem z prezydentami miast, jedno jest w tej chwili podpisywane z marszałkiem województwa. Dostarczyliśmy tam łóżka z kompletami materacy, aby te miejsca były odpowiednio zaopatrzone

– zaznaczał Mikołaj Bogdanowicz.

800 łóżek podarowało między innymi ZHP. W pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy włącza się wiele organizacji takich jak PSP, OSP, Koła Gospodyń Wiejskich czy Caritas. W zakresie pomocy funkcjonują również 23 magazyny w województwie kujawsko-pomorskim.

Gminne, powiatowe, miejskie oraz jeden centralny w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Tam są zwożone materiały z tych 23 magazynów powiatowych, odpowiednio segregowane. Wcześniej były już segregowane przez samorządy, ale muszą być  jeszcze raz segregowane przez WOT. Z Bydgoszczy trafiają do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

{"register":{"columns":[]}}