W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera filmu „Zagłuszana wolność”

21.11.2022

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Zagłuszana wolność” - o wydarzeniach związanych ze spaleniem bydgoskiej zagłuszarki fal radiowych w 1956 r.


Grupa osób siedząca na sali konferencyjnej

Pokaz filmu dokumentalnego w reż. Mirosława Basaja pt. „Zagłuszana wolność” ” wyprodukowanego przez TVP Oddział Bydgoszcz poświęcony jest  wydarzeniom związanym ze spaleniem bydgoskiej zagłuszarki fal radiowych 18 listopada 1956 roku. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi świadków ówczesnych wydarzeń i historyków.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że 66 lat temu bydgoszczanie w ramach spontanicznego protestu spalili wieżę zagłuszającą na Wzgórzu Dąbrowskiego. Był to też akt wsparcia dla walczącego narodu węgierskiego, a zarazem akt wymierzony przeciwko sowieckiej okupacji.

Te wydarzenia przez wiele lat były przemilczane, a ich uczestnicy nazywani „chuliganami”. Dopiero w niepodległej Polsce doczekali się sądowej rehabilitacji – przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności Pana Prokuratora Mieczysława Góry

– podkreślił wojewoda.

W listopadzie 1956 r., w czasie starć mieszkańców miasta z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, została zniszczona stacja zagłuszająca na bydgoskim Szwederowie. Wystąpienie odbiło się szerokim echem nie tylko w całym kraju, ale także w Europie. Ten wolnościowy zryw był również częścią szerszego sprzeciwu wobec zniewolenia Polski przez Związek Sowiecki.

Władze komunistyczne bezwzględnie potraktowały wszystkich uczestników wydarzenia, których udało się zidentyfikować. Po miesiącu wydano wyroki skazujące trzynaście osób – na karę do sześciu lat pozbawienia wolności.

Dzięki działaniom prowadzonym przez IPN w lutym 2017 roku zapadł pierwszy wyrok uniewinniający i unieważniający orzeczenie sowieckiego sądu. W późniejszych miesiącach zrehabilitowano też kolejnych skazanych bydgoszczan.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}