W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28.02.2023

1 marca po raz 13. odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Bydgoszczy przygotowali wspólnie: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Jeden mężczyzna stojący przy mównicy i wypowiadający się. Za nim kobieta i dwóch mężczyzn

Podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wicewojewoda Józef Ramlau przedstawił plan bydgoskich obchodów. Rozpocznie je msza św. celebrowana przez ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka, później uczestnicy przejdą na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51, gdzie odbędą się uroczystości na tzw. „bydgoskiej Łączce”, czyli kwaterze poświęconej żołnierzom wyklętym. 

W czasach, kiedy tak wiele rzeczy nas dzieli, dopatruję się pewnego elementu ekumenicznego. Pamięć o żołnierzach wyklętych jest tym czynnikiem, który spaja i powoduje, że patrzymy w jednym kierunku. Oby udało się to przenieść na inne pola

- mówił wicewojewoda.

Zastępca Dyrektora Oddziału Gdańskiego IPN Mirosław Golon przybliżył zarys historyczny działań niepodległościowych oraz zaznaczył, że ważne jest, aby młode pokolenie wychowywać w tradycji poszanowania polskiej historii.

Gdy przyszła wolna Polska, w latach 90. rozpoczęto pierwsze, wtedy jeszcze dość ograniczone, działania w kierunku upamiętnienia antykomunistycznego podziemia. W latach dwutysięcznych m.in. powstał IPN, instytucja, która bada, co działo się z żołnierzami AK po II wojnie światowej. To ważne, aby pamiętać o tych, którzy działali w antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej

- mówił Mirosław Golon.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska podkreśliła, że IPN jest organizatorem i współorganizatorem wielu wydarzeń z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - prelekcji, wykładów, prezentacji oraz wystaw. Wydarzenia są formą pogłębienia wiedzy oraz oddaniem hołdu żołnierzom wyklętym.

1 marca o godz. 11:00 przed budynkiem IPN przy ul. Teskowej w Bydgoszczy zostanie odsłonięta nowa wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej pt. „Ocaleni z niepamięci żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej Łączki”. Tego dnia na Facebooku delegatury IPN w Bydgoszczy zostanie ogłoszony konkurs poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Ponadto przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego od 1 marca będzie prezentowana wystawa poświęcona jednemu z najbardziej bohaterskich Polaków XX wieku, rotmistrzowi Pileckiemu. 2 marca na terenie zakładu karnego w Inowrocławiu będzie można oglądać pierwszy wernisaż dziewięciu portretów wyklętych dam, więźniarek okresu stalinowskiego, które odbywały wyroki w ciężkich więzieniach w Fordonie i w Inowrocławiu. Portrety te namalowali uczniowie liceum plastycznego w Inowrocławiu

- zapowiedziała Edyta Cisewska.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski zaznaczył, że pamięć o żołnierzach niezłomnych to narodowe i patriotyczne dziedzictwo.

Ta pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powinna być wartością, która powinna łączyć pokolenia polskich patriotów. My to znakomicie rozumiemy, dlatego włączamy się w obchody tego święta, tym bardziej że cały czas żyją rodziny skrzywdzone przez system komunistyczny, rodziny Żołnierzy Niezłomnych

- powiedział wicemarszałek.

Organizatorami wydarzenia są Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}