W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przemoc domowa – nowa perspektywa działań

21.06.2023

„Przemoc domowa – nowa perspektywa działań”, to dwudniowa konferencja zainicjowana przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, której celem jest omówienie zmian w funkcjonowaniu systemów przeciwdziałania przemocy w rodzinie w związku z uchwaleniem nowelizacji ustawy, która wprowadza największą zmianę treści ustawy od 2010 roku, a ustawa zmienia nazwę na ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Na sali konferencyjnej uczestnicy siedzą w pierwszym rzędzie.

Dziękuję, że nasza inicjatywa spotkała się z Państwa zainteresowaniem i zaangażowaniem. Tym bardziej, że temat jest bardzo ważny. Tak jak ważne jest także, abyśmy w całym województwie ustalali jednolity sposób działania i reagowania na te najtrudniejsze sytuacje. To rodzina jest w centrum naszego zainteresowania, bo bez silnej rodziny nie ma silnego społeczeństwa i państwa 

- mówił wojewoda, otwierając konferencję.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Paweł Klamka zwrócił uwagę, że wszystkie instytucje uczestniczące w konferencji są zobowiązane do szybkiego i zdecydowanego działania, ale podkreślił, że trzeba też pamiętać o istniejących dużych trudnościach.

Pełniąc funkcję organu nadzoru nad prawidłową realizacją zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, mamy oczywiście świadomość przede wszystkim tego, że przepisy które już wchodzą w życie tak naprawdę mogą powodować ich prawidłową szybką realizację głównie przez nowo powołane zespoły interdyscyplinarne. Grupy diagnostyczno-pomocowe, które mają na celu przede wszystkim jeszcze większą ochronę osób, które doświadczają przemocy w rodzinie jak i zwiększanie dostępności do większej ilości narzędzi do dyspozycji również dla państwa względem sprawców przemocy. Myślę że wszyscy mamy to poczucie i świadomość wagi zmian w przepisach i istoty wprowadzania ich w życie.

- powiedział dyrektor.

Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane z nowelizacją prawa przeciwdziałania przemocy domowej, uprawnieniami policji, a także znaczeniem programów terapeutyczno-psychologicznych. W spotkaniu udział wzięli specjaliści, w tym m.in. policjanci, przedstawiciele gminnych i powiatowych jednostek pomocy społecznej, psychologowie, pedagodzy, naukowcy i urzędnicy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}