W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stabilizacja niebezpiecznego osuwiska w gminie Koronowo z rządowym wsparciem

01.07.2020

Gmina Koronowo otrzyma 4,4 mln zł wsparcia z rezerwy celowej budżetu państwa na zabezpieczenie osuwiska „Tucholska” i przebudowę ul. Tucholskiej. To 80% kosztów realizacji pierwszego etapu prac. Promesę ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji przekazał dziś burmistrzowi Koronowa, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

grupa mężczyzn

Całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 13,3 mln złotych. Została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, o wartości ok. 5,5 mln będzie zrealizowany w 2020 r. Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego zostanie sfinansowany w 80% z rezerwy celowej budżetu państwa na zadania związane z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych.

- Stabilizacja tego osuwiska jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy Koronowo. Rozmawiałem o tym kilka tygodni temu z Panem ministrem Mariuszem Kamińskim – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Nieprzeprowadzenie tej inwestycji może zagrażać mieszkańcom, a także korytu Brdy. Bardzo się cieszę się z decyzji Pana ministra i z tego, że te pieniądze trafią do gminy Koronowo – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski tłumaczył, że prace w pierwszym etapie inwestycji będą polegały głównie na wycince drzew i przeprowadzeniu robót budowlanych. Drugi etap będzie realizowany w 2021 r.

- To dla nas duża radość, że udało nam się zdobyć dofinansowanie na to dwuletnie zadanie, jakim jest stabilizacja osuwiska 12-metrowymi betonowymi palami oraz szpilkami, które będą montowane w przyszłym roku. Bardzo dziękuję Panie wojewodo za wsparcie przy uzyskaniu tej dotacji – powiedział.

„Tucholska” to najbardziej czynne osuwisko w gminie Koronowo. Badania stateczności zbocza pokazują jego ciągły ruch, co może w dalszej konsekwencji doprowadzić do utraty stateczności i do całkowitego osunięcia zbocza oraz spowodować zagrożenie katastrofy budowlanej dla pobliskich zabudowań.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}