W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Symbol niezłomnej wsi. 40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

07.02.2024

40 lat temu zginął Piotr Bartoszcze. Ikonę kujawskiej „Solidarności” upamiętniono podczas środowych uroczystości, w których uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Michał Koniuch, Wicemarszałek Dariusz Kurzawa, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, rodzina Piotra Bartoszcze oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

Obchody 40. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze

7 lutego Przed Urzędem Gminy w Inowrocławiu został odsłonięty pomnik Piotra Bartoszcze, jednego z najbardziej rozpoznawalnych działaczy NSZZ RI „Solidarność”, który razem z ojcem Michałem i bratem Romanem, współtworzył struktury NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska” na Kujawach.

Przed rozpoczęciem oficjalnej części została odprawiona msza św. w intencji działacza rolniczej „Solidarności”. Kwiaty i znicze złożono także w Radłówku, przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci, gdzie zimą '84 znaleziono zwłoki bohatera walk o wolność polskiego rolnictwa.

Listy z okazji tej ważnej rocznicy wystosowali także Prezydent Andrzej Duda oraz Marszałek Szymon Hołownia.

Serdecznie dziękuję środowiskom, które przez dziesięciolecia upamiętniały osobę i dokonania Piotra Bartoszcze, a także wszystkim, którzy włączyli się w uroczyste obchody 40. rocznicy Jego śmierci. Dziękuję również za Państwa zaangażowanie obywatelskie dzisiaj, w obliczu nowych wyzwań stojących przed naszym krajem

- pisał Prezydent Andrzej Duda.

Pomniki są jednym z tych elementów przestrzeni, które zachowują materialną trwałość. Również w symboliczny sposób przekazują wartości kolejnym pokoleniom. Pomnik Piotra Bartoszcze niesie ogromny ładunek znaczeniowy. Jest wyrazem hołdu dla opozycjonisty, który nie godził się na życie w totalitarnym systemie. Upominał się o godność rolniczej społeczności, tak bardzo poniżanej i lekceważonej przez komunistyczną władzę

- pisał Marszałek Szymon Hołownia.

Jest to wyraz solidarności, która była i jest. Wartości, które wnosił Piotr Bartoszcze swoimi działaniami, jak widać, do tej pory są aktualne i potrzebne w społeczeństwie

– wskazywał Wicewojewoda Michał Koniuch.

Uroczystym obchodom towarzyszył szereg wydarzeń, m.in. w Teatrze Miejskim i Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyły się okolicznościowe akademie, a historia rodziny Bartoszcze i ich działalności została przedstawiona na wystawie, która znajduje się przed kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

W piątek, 9 lutego w Delegaturze IPN w Bydgoszczy odbędzie się wykład pt: "Piotr Bartoszcze - symbol niezłomnej wsi".

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w Sali Konferencyjnej im. M. Rejewskiego przy ulicy Teskowej 1 w Bydgoszczy. Wykład w ramach cyklu „Bohaterowie Zielonej Solidarności” poprowadzi Wojciech Gonera (NSZZ "Solidarność" Region Toruńsko-Włocławski). Cykl wykładów „Bohaterowie Zielonej Solidarności” organizowany jest przez Delegaturę IPN w Bydgoszczy. Odcinki poświęcone są poszczególnym liderom ruchu ludowego. Wykład opublikowany zostanie także na kanale IPNTv.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}