W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sympozjum „Wolność – Darem i Wyzwaniem”

26.10.2022

W 2021 roku statystyczny Polak spożył prawie 10 litrów alkoholu, a 98 proc. 17-latków przyznaje się do spożywania alkoholu. Znalezieniu sposobów na zmianę tych zatrważających danych poświęcone było sympozjum „Wolność – darem i wyzwaniem”, które odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.


Ludzie w sali konferencyjnej

Sympozjum poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, JE Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika, ks. Wojciecha Ignasiaka oraz przedstawiciela Fundacji Światło-Życie Marka Piątkowskiego.

Wojewoda podkreślił, że w 2021 roku statystyczny Polak wypił 10 litrów alkoholu, co jest bardzo dużą ilością i zwrócił uwagę na to, że sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, przez którą przechodziliśmy w ostatnich latach.

Przedstawiciel rządu poinformował także, że w 2021 roku ponad 200 młodych ludzi poniżej 18. roku życia zostało złapanych na spożywaniu alkoholu i odwiezionych do izby wytrzeźwień.

Jest to naprawdę bardzo duży problem wśród młodzieży. Mam nadzieję, że działania nasze, ale i za pośrednictwem księży spowodują, że ta świadomość wśród młodzieży i rodziców, którzy muszą zwracać uwagę na to, w jakich kręgach poruszają się młodzi ludzie i na co są narażeni, będzie coraz większa

– mówił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podziękował wojewodzie za otwarte serce, za stworzenie w Urzędzie Wojewódzkim możliwości zorganizowania sympozjum pod bardzo ważnym hasłem: „Wolność - Darem i Wyzwaniem”.

Młody człowiek jest rzeczywiście podatny na zagrożenia, bo w takim stylu, który jest proponowany, żeby jak najwięcej skorzystać z życia, łatwo sięgnąć po środki, które dają pewną przyjemność, pewien taki luz i wejście w ten „styl używania”. W konsekwencji mogą zrodzić się problemy, wynikające z uzależnienia.

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik przytoczył zatrważające dane mówiące o tym, że młodzież coraz częściej i coraz szybciej sięga po alkohol.

Inicjacja alkoholowa zaczyna się już w wieku nie 12 czy 13 lat, ale w wieku poniżej 10. roku życia. 98 proc. 17-latków przyznaje się do tego, że pije alkohol. Z tej liczby 65 proc. upija się. Ponadto 21 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet w Polsce wyraziłoby zgodę na to, by ich dziecko spożywało alkohol przed 18. rokiem życia

– powiedział Marek Gralik, który dodał, że ma nadzieję, że na sympozjum nie tylko będzie postawiona dobra diagnoza, ale również zostaną pokazane narzędzia i sposoby unikania tego problemu, czyli pokazanie jak, w sposób atrakcyjny i skuteczny zapobiegać.

Przedstawiciel Fundacji Światło-Życie Marek Piątkowski podziękował wojewodzie za przychylne podejście do organizacji sympozjum w Urzędzie Wojewódzkim oraz pracownikom urzędu za pomoc w jego przygotowaniu. Zwrócił także uwagę na to, że młodzież jest bardzo uczulona na swoją wolność.

Jeżeli nadepniemy młodzieży na odcisk wolności i próbujemy ją ograniczyć, oni nas zostawią i pójdą swoją drogą. Musimy młodzieży przedstawić takie informacje i dać jej takie narzędzia, żeby ona, wybierając wolność, wybrała tę dobrą wolność, a nie tę, którą jej dzisiejszy świat często proponuje, czyli rzeczy próbujące sprowadzić naszą młodzież na manowce

– mówił.

Ks. Wojciech Ignasiak na koniec konferencji przytoczył krótkie powiedzenie papieża Franciszka w trosce o młode pokolenie, które papież Franciszek powiedział do młodzieży na Błoniach Krakowskich podczas trwających Światowych Dniach Młodzieży: „Bardzo mi jest żal i  jest mi przykro, kiedy młodzież ulega sprzedawcom fałszywych iluzji”.

Uczestnicy  sympozjum, które odbyło się w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, mieli okazję posłuchać czterech wystąpień, których autorami byli:

  • dr Grażyna Szabelska, Pełnomocnik Wojewody ds. Rodziny,
  • Przemysław Gorzelak, Krucjata Wyzwolenia Człowieka,
  • Ks. Wojciech Ignasiak, kierownik Ośrodka Profilaktyczno-Wychowawczego im. ks. F. Blachnickiego w Katowicach,
  • Maciej Białka, raper i prezes Fundacji DOBRO SIĘ NIESIE.

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}