W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości w Parchaniu – w 80. rocznicę śmierci generała Sikorskiego

04.07.2023

Wczoraj, w 80. rocznicę tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego, w podinowrocławskim Parchaniu odbyła się uroczystość patriotyczna. Gen. Sikorski był silnie związany z tym regionem.


Ludzie składający kwiaty pod pomnikiem

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która była fenomenem na skalę światową.  Stanowiła największe w Europie podziemne wojsko, zorganizowane do walki z okupantem niemieckim i sowieckim, liczące w szczytowym momencie w  1944 roku aż 400 000 żołnierzy.

Dzisiejsza rocznica to okazja do wspomnienia tego wielkiego polskiego bohatera. Człowieka który był bezgranicznie oddany Ojczyźnie w czasie zaborów, później w okresie 20-lecia międzywojennego, a następnie podczas II wojny światowej. Za swoją wierną służbę niepodległej Polsce zapłacił cenę najwyższą

– powiedział.

W kościele pw. św. Wojciecha odprawiono Mszę św. w intencji śp. generała Władysława Sikorskiego i pozostałych ofiar katastrofy gibraltarskiej, następnie odbył się apel pamięci pod pomnikiem generała w asyście żołnierzy Garnizonu Inowrocław, pod obeliskiem złożono kwiaty.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: posłowie Tomasz Latos i Dariusz Kurzawa, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, starosta Wiesława Pawłowska oraz gospodarz uroczystości wójt gminy Dąbrowa Biskupia Marcin Filipiak i prezes inowrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego profesor Tomasz Łaszkiewicz.

Gen. Władysław Sikorski był żarliwym polskim patriotą, politykiem i żołnierzem. Był jednym z dowódców w wojnie bolszewickiej 1919-1921, a w grudniu 1922 roku po raz pierwszy został szefem rządu. W 1923 roku kupił dworek w Parchaniu, gdzie zamieszkał wraz z rodziną. Wielokrotnie bywał też w inowrocławskich Solankach. 30 września 1939 roku został premierem i ministrem spraw wojskowych (Naczelnym Wodzem) w rządzie na uchodźstwie. Nocą z 4 na 5 lipca 1943 roku jego samolot, którym wracał z inspekcji obozów woskowych na Bliskim Wschodzie, tuż po starcie z brytyjskiego lotniska runął do morza u wybrzeża Gibraltaru. Według oficjalnych ustaleń przyczyną była usterka techniczna maszyny.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}