W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Bydgoszczy działa już pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych

20.04.2021

Od godz. 9.00 trwają szczepienia w pierwszym, pilotażowym Punkcie Szczepień Powszechnych w województwie kujawsko-pomorskim. Nowy punkt znajduje się w Bydgoszczy na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Dziennie, będzie mógł zaszczepić nawet 700 osób.

konferencja prasowa, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Punkt Szczepień Powszechnych

Szczegóły dotyczące realizacji programu szczepień przeciwko Covid-19 w regionie przedstawili podczas konferencji prasowej Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, rektor Uniwersytetu technologiczno-Przyrodniczego prof. dr hab. inż. Marek Adamski i prezes Przychodni Bajka w Bydgoszczy Karol Jurkowski.

Otwarty dziś Punkt Szczepień Powszechnych powstał przy współpracy Miasta Bydgoszcz, UTP w Bydgoszczy i Przychodni Bajka jako odpowiedź na rządową propozycję zwiększenia liczby punktów szczepień, a tym samym przyspieszenia całego procesu i zwiększenia dostępności do szczepień. To pierwszy z 28 takich punktów w całym regionie. Do tej pory, jak przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w regionie działały 323 punkty szczepień.

Ten jest 324 punktem. Dotychczasowe możliwości w województwie to jest 76 tys. szczepień tygodniowo. Potencjał ten, dzięki takim punktom jak ten, cały czas zwiększamy. Dziękuję Pani prezydent Iwonie Waszkiewicz za zaangażowanie Bydgoszczy w tę akcję uruchamiania nowych punktów populacyjnych

– mówił.

Poprawia się sytuacja epidemiczna w województwie. To, jak zaznaczył wojewoda Bogdanowicz, m.in. efekt obostrzeń i coraz większej liczby wykonanych szczepień. W tej chwili na Kujawach i Pomorzu zaszczepionych jest przeszło 440 tys. osób, z czego dwiema dawkami 110 tys. osób.

W nowym punkcie szczepień przy ul. Kaliskiego 7 na mieszkańców czeka pięć zespołów szczepiennych. Na dobrą organizacje placówki zwracała uwagę zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Wszyscy pacjenci wchodzą do tego punktu jedną stroną. Mają do dyspozycji aulę, w której jest możliwość poczekania na szczepienie, dalej czekają zespoły szczepienne. Kolejną strefą jest poczekalnia  po szczepieniu i kolejna aula, w której można spędzić czas po szczepieniu, aby można było bezpiecznie wrócić do domu

– wyliczała prezydent Waszkiewicz.

Tak dobra organizacja punktu szczepień jest w dużej mierze zasługą rektora UTP, prof. Marka Adamskiego.

Organizacja punktu szczepień w infrastrukturze Uniwersytetu i w jego funkcjonowaniu absolutnie  w żaden sposób nie przeszkadza. Dysponujemy dużą przestrzenią i jesteśmy gotowi podjąć dalszą współpracę i udostępniać kolejną infrastrukturę. Położenie punktu szczepień jest bardzo dobre. Uniwersytet udostępnił także w swojej infrastrukturze wszechstronne parkingi. Punkt jest tak zorganizowany, że ma dostęp także dla osób z niepełnosprawnością

– tłumaczył rektor UTP.

W pierwszym dniu funkcjonowania nowego punktu szczepień, zaszczepionych zostanie ponad 100 osób. Zaplecze medyczne punktu zapewnia Przychodnia Bajka w Bydgoszczy.

W każdym punkcie szczepień są dwie osoby: ratownik-pielęgniarka lub ratownik-fizjoterapeuta i lekarz nadzorujący

– mówił prezes Przychodni Bajka Karol Jurkowski.

Lekarz nadzorujący cały czas monitoruje, wyjaśnia wątpliwości i w razie potrzeby włącza się tutaj do procesu szczepień

– dodał.

Rejestrować się można dwoma sposobami przez kanały krajowe, czyli przez infolinie 989 i przez wszystkie kanały internetowe, czyli Internetowe Konto Pacjenta czy przez stronę pacjent.gov.pl.

Ale także dla Państwa uruchomiliśmy specjalną infolinie tutaj w punkcie, gdzie część tych terminów jest dedykowanych specjalnie, żeby można się było tutaj zarejestrować na miejscu, żeby też tutaj terminy jakby lokalnie były dla Państwa dostępne

– powiedział prezes Karol Jurkowski.

Punkty Szczepień powszechnych tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Za każde wykonane szczepienie podmiot medyczny, który podpisze z NFZ stosowną umowę, otrzyma 61 zł.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}