W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda spotkał się z medalistami

08.07.2022

Medaliści Letnich Igrzysk Niesłyszących z Bydgoszczy byli dziś gośćmi wojewody Mikołaja Bogdanowicza. W tym roku młodzi sportowcy reprezentowali Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Niesłyszących w Caxias do Sul w Brazylii.

Sześciu mężczyzn stojących na tle flag

To dla mnie ogromny zaszczyt, że trenerzy i zawodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego od wielu lat przyczyniają się do sukcesów reprezentacji Polski osób niesłyszących na arenie międzynarodowej

- powiedział wojewoda. 

Razem z medalistami byli trenerzy niesłyszących piłkarek nożnych, Aleksander Opaczewski oraz Adam Szulc. Obaj zaangażowani są w Polski Związek Sportu Niesłyszących, którzy na co dzień wspierają wysiłki lekkoatletów.

Światowe Letnie Igrzyska Niesłyszących to największa i najbardziej prestiżowa impreza dla sportowców niesłyszących. Biorą w niej udział wyłącznie osoby z ubytkiem słuchu nie mniejszym niż 55dB w uchu. W czasie zawodów zabronione jest korzystanie z aparatów lub implantów słuchowych. Zawody odbywają się tak jak tradycyjne igrzyska, w cyklu czteroletnim.

Uczestnicy przyjeżdżają z ponad 116 krajów świata i mogą konkurować
w 27 dyscyplinach sportowych kobiet i mężczyzn. Towarzyszą im trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci, przedstawiciele narodowych komitetów olimpijskich oraz dziennikarze. Polskę podczas igrzysk reprezentowało 156 sportowców, którzy rywalizowali w ośmiu sportach: judo, kolarstwie górskim i szosowym, koszykówce, lekkoatletyce, piłce nożnej, piłce siatkowej, pływaniu oraz tenisie stołowym.

Na sukcesy lekkoatletów, od wielu lat pracuje dwóch trenerów reprezentacji Polski: Aleksander Opaczewski i Adam Szulc. Na co dzień trener Aleksander Opaczewski zawodowo związany jest z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niesłyszącej,
a dr Adam Szulc z Instytutem Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Podczas spotkania od biało-czerwonych reprezentantów naszego województwa wojewoda otrzymał kronikę 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących
w Polsce, w której przedstawiona została historia oraz najważniejsze wydarzenia sportu niesłyszących w naszym kraju. Przedstawiciel rządu w województwie rozmawiał też z młodymi sportowcami o trudnościach, z jakimi zmagają się osoby niesłyszące oraz o możliwościach wsparcia Polskiego Związku Sportu Niesłyszących.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}