W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna historia Kruszwicy i Koronowa

18.12.2022

Dokładnie 18 grudnia 1368 r. król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny miasta Koronowa. A miało to miejsce w Kruszwicy. Dlatego dziś, właśnie nad Gopłem – w bazylice kolegiackiej, zainicjowano uroczyste obchody znamienitego jubileuszu 655-lecia.

Wojewoda wraz z mieszkańcami Kruszwicy

Uroczystość rozpoczęła msza św., podczas której homilię wygłosił Dziekan Dekanatu Kruszwickiego ks. Wojciech Danecki. Mówił on m.in. o tym jak wielkim darem dla społeczności, która przez wiele lat – za pośrednictwem klasztoru cystersów – starała się o prawa miejskie, był moment podpisania przez Kazimierza Wielkiego dokumentu lokacyjnego miasta, z czasem nazwanego Koronowem. Miało to miejsce w Kruszwicy, być może nawet w bazylice kolegiackiej. Nadanie praw miejskich oznaczało m.in. zwolnienie mieszkańców spod władzy sądowniczej urzędników królewskich. Król uwolnił też mieszczan od wszystkich podatków wynikających z prawa polskiego oraz zezwolił na organizowanie targów w każdy czwartek i budowę mostu przez Brdę.

W dzisiejszej inauguracji jubileuszu, uczestniczyli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który sprawuje patronat honorowy nad obchodami, Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz radni, przedstawiciele lokalnych środowisk i mieszkańcy.

Kazimierz Wielki, który łączy Kruszwicę i Koronowo był wybitnym królem, rządził przez prawie 40 lat, w tym czasie zbudowano niemal 60 zamków, utworzono blisko 100 miast i właśnie jednym z nich było Koronowo. Cieszę się, że wspólnie o tej pięknej dacie podpisania dokumentu lokacyjnego możemy przypominać właśnie tutaj, w tej prastarej świątyni. Dziś Kruszwica i Koronowo to siedziby dwóch dużych i prężnie rozwijających się gmin miejsko-wiejskich, jedna na południu, druga na północy województwa kujawsko-pomorskiego. Z racji wspólnej historii, ale także z racji podobnych uwarunkowań geograficznych – Jeziora Gopło z jednej i Zalewu Koronowskiego z drugiej strony, można je nazwać gminami siostrzanymi. Cieszę się, że już siódmy rok jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski mogę współpracować z oboma samorządami

– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który na pamiątkę dzisiejszej uroczystości przekazał Burmistrzowi Koronowa symboliczny dokument z repliką fragmentu aktu lokacji.

Jak podkreślił Burmistrz Koronowa, dzisiejsza uroczystość to dopiero inauguracja obchodów, które będą trwały przez najbliższy rok. Patryk Mikołajewski podziękował burmistrzowi i mieszkańcom Kruszwicy, która w tym roku obchodziła jubileusz 600-lecia. Do tej daty nawiązał też w swoim wystąpieniu również burmistrz Dariusz Witczak, który podkreślił, iż choć brakuje potwierdzających ten fakt dokumentów, to historycy szacują, iż już ok. 720 lat temu nadano pierwotne prawa lokacyjne grodowi nad Gopłem. Włodarz przekazał także życzenia dalszego rozwoju Koronowa, pamiętając o wielu pokoleniach mieszkańców, którzy przyczynili się do tego, że miasto wzrastało.  

Na zakończenie uroczystości w bazylice kolegiackiej przedstawiono rekonstrukcję historyczną wydarzeń z 1368 r., przygotowaną przez Koronowską Komandorię Templariuszy oraz Chorągiew Kasztelana Okolskiego.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}