W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W hołdzie Obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku

02.09.2021

W czwartek 2 września w gmachu Poczty Głównej w Bydgoszczy odbyła się prezentacja monet kolekcjonerskich pt. „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę", połączona z otwarciem wystawy okolicznościowej. W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Na zdjęciu przemawia wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W tle organizatorzy.

Podczas otwarcia ekspozycji prezentującej  kolekcjonerską monetę Narodowego Banku Polskiego pt. „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”, głos zabrał wojewoda kujawsko-pomorski:

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku to jeden z tych epizodów wojny obronnej 1939 roku, który dowodzi bohaterstwa naszych rodaków postawionych wobec barbarzyństwa Niemców. To wydarzenie domaga się również szerokiego upowszechnienia. Żyje coraz mniej świadków tamtych wydarzeń, dlatego to na nas, współczesnych, ciąży obowiązek pamięci

-powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku zaatakowały oddziały niemieckie już
1 września 1939 roku. Pełniącym obowiązki dyrektorem poczt i telegrafów był dr Jan Michoń, a obroną gmachu dowodził ppor. rez. inż. saperów Konrad Guderski ps. „Konrad”, pracownik cywilny Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Zginął na początku walk od wybuchu granatu i zastąpił go Alfons Flisykowski. Obrona poczty trwała cały dzień. Pocztowcy poddali się dopiero po użyciu przez Niemców broni pancernej i miotaczy ognia. W walce zginęło ośmiu Polaków. Dwie osoby zmarły od ran. Kolejnych 38 rozstrzelano na mocy wyroku niemieckiego sądu polowego 5 października 1939 roku. Zbiorową mogiłę na gdańskiej Zaspie odkryto dopiero w 1991 roku. Uroczysty pogrzeb odbył się w kwietniu 1992 roku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. W połowie lat 90. niemieckie sądy uchyliły wyroki z 1939 roku, uznając je za bezprawne i uniewinniając tym samym obrońców Poczty Polskiej.

Cieszę się, że Ich bohaterstwo w dosłowny wejdzie do obiegu, poprzez poświęconą Im monetę. Warto również wspomnieć, że Obrona Poczty Polskiej została ukazana w wybitnym filmie Stanisława Różewicza „Wolne Miasto” z 1958 roku. Należy go przypominać, należy budować wokół Obrońców Poczty Gdańskiej opowieść o polskim patriotyzmie i heroizmie

-kontynuował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Prezentacja kolekcjonerskiej  monety została zorganizowana przez: Narodowy Bank Polski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Pocztę Polską.  

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}