W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Za Termopile starczą Wam piersi własne”- wystawa IPN przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

19.08.2020

Dziś przed gmachem głównym Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego została otwarta wystawa „Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne.” W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon oraz twórcy wystawy.

Wystawa IPN

O wystawie oraz inicjatywie jej powstania mówił jeden z jej twórców Mirosław Sprenger.

- Jako Referat Ministerstwa Edukacji Narodowej staraliśmy się, aby wystawa była przejrzysta, interesująca i popularyzatorska. Wystawa krok po kroku przedstawia chronologiczne wydarzenia prezentowane z punktu widzenia relacji polsko-europejskich w latach 1919-1921. Wystawa ma charakter edukacyjny – mówił przedstawiciel Referatu MEN.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował i zaznaczył, rolę którą odgrywa wystawa w kultywowaniu pamięci o polskich bohaterach.

- Bardzo dziękuję, że właśnie to miejsce zostało wybrane przez Instytutu Pamięci Narodowej na umieszczenie wystawy. To bardzo ważne abyśmy propagowali i pielęgnowali pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej i jej bohaterach, którzy zatrzymali armię bolszewicką, zmierzającą na zachód Europy. Dziękuję autorom wystawy i zapraszam do dalszej współpracy- mówił Wojewoda, który podkreślał istotę edukowania młodzieży w tym zakresie.

Rys historyczny na temat roli walk na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przedstawił prof. dr hab. Mirosław Golon.

- Gdyby nie pasmo zwycięstw w różnych bitwach, również na terenie pomorza i regionu kujaw, Polska mogła znaleźć się w kręgu sowieckiego panowania. Warto wspomnieć o zwycięskiej bitwie brodnickiej. Brodnica była wtedy przez 3 dni okupowana. Miasto było „bramą” dla bolszewików, a otwarcie jej spowodowałoby ich marsz na Grudziądz, Toruń i Bydgoszcz. Zwycięstwo bohaterskich oddziałów dowodzonych przez pułkownika Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rotmistrza Ignacego Mielżyńskiego zostało zakończone sukcesem, a oddziały kontynuowały kontrofensywę w kierunku wschodnim- mówił Dyrektor IPN w Gdańsku.

Uroczystość została zorganizowana i wpisuję się obchody 100-rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej. Wystawa jest prezentowana w kilku miastach naszego województwa we Włocławku, w Toruniu, Nakle nad Notecią, Brodnicy i Bydgoszczy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}