W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Na Politechnice Gdańskiej o sztucznej inteligencji

25.04.2024

„Rozwój sztucznej inteligencji w budowie metropolii wiedzy” - to tytuł debaty, z udziałem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, zorganizowanej przez Politechnikę Gdańską.

sala, w tle napis wyświetlony na tablicy „Rozwój sztucznej inteligencji w budowie metropolii wiedzy", stoją trzy osoby (w tym wojewoda) i dyskutują

- Przede wszystkim dziękuję za zaproszenie i organizację tego wydarzenia. Sztuczna inteligencja jest przecież wszechobecna, a jej zalety i wady są obiektem żywej międzynarodowej dyskusji  - powiedziała wojewoda, zwracając uwagę na to, że sztuczna inteligencja (SI) odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i zarządzaniu metropoliami, zapewniając innowacyjne rozwiązania na wiele różnych poziomów. Jednym z głównych aspektów jest optymalizacja infrastruktury miejskiej. Dzięki analizie danych zebranych z różnych źródeł, SI może prognozować wzorce ruchu drogowego, zużycie energii, czy też zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi. To pozwala na lepsze planowanie inwestycji w infrastrukturę, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w monitorowaniu bezpieczeństwa publicznego (...). Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu SI, możemy stworzyć dynamiczne, zrównoważone i inteligentne miasta, które nie tylko sprostają wyzwaniom współczesności, ale także będą stanowiły miejsce rozwoju i dobrobytu dla wszystkich swoich mieszkańców. I to wprowadzenmie, które odczytałam przygotowała właśnie sztuczna inteligencja - podkresliła wojewoda

Debata dotyczyła m.in. networkingu o obszarze sztucznej inteligencji, współpracy nauki z biznesem przy wykorzystywaniu AI, jej „pozycji” we współczesnym świecie i mądrym wykorzystaniu, przyszłości sztucznej inteligencji i zmianach z tym związanych.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, dr hab. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI,  prof. Włodzisław Duch, dr hab. Julian Szymański i dr Marek Kozłowski.

{"register":{"columns":[]}}