W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rozwój średnich miast. Nabór wniosków rozpoczęty

08.03.2024

To program skierowany do miast, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych ośrodków, niską dzietnością, czy zanieczyszczeniem powietrza.

budynki, dachy - widok z góry na miasto

Polsko-Szwajcarski Programu Rozwoju Miast, finansowany z drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski, jest realizowany ze Związkiem Miast Polskich. Rolę operatora pełni Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które właśnie ogłosiło nabór wniosków.

O dotacje z Funduszy Szwajcarskich może powalczyć 139 polskich miast. W puli znajduje się  1,424 mld zł.

Na liście zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych średnich miast z Pomorskiego, opracowanej przez Polską Akademię Nauk, znalazły się Słupsk, Chojnice, Bytów, Lębork i Malbork.

Środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to pieniądze przeznaczone m.in. na:

  • finansowanie dla mikro, małych i średnich firm
  • edukację zawodową
  • efektywność energetyczną i energię odnawialną
  • transport publiczny
  • gospodarkę wodno-ściekową, np. rozwój sieci kanalizacji
  • ochronę przyrody, np. tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki
  • zarządzanie odpadami
  • inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale
  • rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czyli np. dla organizacji pozarządowych, które robią mnóstwo dobrego w naszych miastach.

Chodzi o duże projekty, o wartości pomiędzy 44 a 80 mln zł, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przygotowane inicjatywy miały charakter kompleksowy – były  inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Jak będzie wyglądać nabór

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Nabór będzie dwuetapowy. Miasta mają prawie 10 miesięcy (do 16 grudnia 2024 r.) na złożenie wstępnych propozycji projektów, a później, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. Miastom  w przygotowaniu i realizacji projektów pomogą eksperci ze Związku Miast Polskich i ze Szwajcarii. Ostatecznie na dofinansowanie może liczyć kilkanaście miast.

Szczegółowe informacje, dokumenty do pobrania – tutaj

{"register":{"columns":[]}}