W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Luty 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

03.03.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w lutym 2023 roku.

Luty 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

2 lutego ambasador Kęciek Sebastian spotkał się z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema - najstarszej organizacji polonijnej na Węgrzech. W rozmowie z prezesem Alfredem Wtulichem oraz zastępcą prezesa Piotrem Bedyńskim ambasador omówił plany współpracy stowarzyszenia z ambasadą w 2023 roku.

 

6 lutego miało miejsce spotkanie ambasadora Sebastiana Kęcieka z dyrektorem Pałacu Sztuk (Művészetek Palotája) w Budapeszcie Csabą Káelem. Ambasador zwiedził gmach i rozmawiał o możliwościach współpracy w zakresie promocji polskiej kultury na Węgrzech.

 

9 lutego ambasador Sebastian Kęciek zamieścił wpis w księdze kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie Turcji w Budapeszcie po tragicznym trzęsieniu ziemi w tym kraju. 14 lutego w księdze kondolencyjnej w ambasadzie Syrii w Budapeszcie złożyła wpis kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa.

 

10 lutego kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła polskich wystawców biorących udział w Międzynarodowych Targach Rybołówstwa, Łowiectwa i Broni (FeHoVa) w Budapeszcie. Swoje produkty na polskim stoisku przygotowanym przez budapeszteńskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy wsparciu Ambasady RP w Budapeszcie, prezentowało siedem firm z naszego kraju.

 

20 lutego ambasador Sebastian Kęciek był gościem Fundacji Otto Habsburga. Podczas wizyty spotkał się z dyrektorem Fundacji Gergelyem Pröhle oraz jego zastępcą ds. naukowych Gergelyem Fejérdym. W trakcie spotkania ambasador zapoznał się z misją Fundacji i jej historią oraz omówił możliwości współpracy przy wspólnych projektach i przedsięwzięciach.

 

21 lutego ruszyła kolejna, dziesiąta już edycja konkursu na dofinansowanie projektów adresowanych do dzieci i młodzieży w ramach Polsko-Węgierskiego Programu Współpracy Pozarządowej. W tym roku zachęcamy do składania projektów, które mają na celu w szczególności budowanie dialogu międzykulturowego i promowanie działań na rzecz pokoju, budowę społeczeństwa obywatelskiego, uwrażliwianie młodzieży na problemy demograficzne i politykę wsparcia rodzin oraz wzmacnianie inicjatyw młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich i małych ośrodków miejskich.

 

22 lutego ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z goszczącą w Warszawie prezydent Węgier Katalin Novák.

 

23 lutego kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła polskich wystawców biorących udział w Międzynarodowych Targach Caravan Salon, połączonych z wystawą Boat Show i Tourism w Budapeszcie. Swoje produkty na polskim stoisku przygotowanym przez budapeszteńskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy wsparciu Ambasady RP w Budapeszcie, prezentowało pięć firm z naszego kraju.

 

24 lutego w węgierskich mediach ukazał się artykuł premiera Mateusza Morawieckiego przygotowany na rocznicę rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie "Pięć lekcji po roku wojny". Dzięki staraniom Ambasady RP w Budapeszcie jednocześnie opublikowały go aż cztery redakcje: Index.hu, HVG.hu, Telex.hu i Magyar Hang.

 

Tego samego dnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w upamiętnieniu rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z węgierskiej stolicy spotkali się na zaproszenie nadburmistrza Budapesztu Gergelya Karácsonya.

 

27 lutego w Instytucie Polskim ukraińskie przedszkolaki, które z powodu wojny musiały opuścić swój kraj i mieszkają teraz na Węgrzech, wraz z rówieśnikami z Polski i Węgier mogły obejrzeć pokaz magika. Wydarzenie odbyło się pod patronatem małżonki ambasadora RP - Izabeli Kęciek.

 

27 lutego w siedzibie Instytutu Polskiego w Budapeszcie otwarto dwie antywojenne wystawy – „Teraz ’44” (Most ’44) i „Pocztówki z Ukrainy”. W wernisażu wzięli udział reprezentanci Polonii, korpusu dyplomatycznego i węgierskiej administracji. Gośćmi byli także przedstawiciele Ambasady Ukrainy w Budapeszcie z jej chargé d’affaires Istvánem Baloghiem. Otwarcia wystaw dokonał ambasador Sebastian Kęciek. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}