W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marzec 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

06.04.2023

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w marcu 2023 roku.

Marzec 2023 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

3 marca, na zaproszenie szefa budapeszteńskiego przedstawicielstwa Organizacji Państw Turkijskich w Budapeszcie Jánosa Hóváriego, ambasador Sebastian Kęciek wygłosił mowę otwierającą wydarzenie prezentujące trzy publikacje autorów węgierskich dotyczące polsko-węgierskich stosunków politycznych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Podczas wydarzenia zaprezentowano książki: „Polityka polska Monarchii Austro-Węgierskiej w okresie 1914-1918” Zoltána Tefnera”, „Sprawa polska podczas I wojny światowej” Miklósa Mitrovitsa oraz „Dwa bratanki. Materiały źródłowe i dokumenty dotyczące polsko-węgierskich stosunków politycznych i wojskowych w okresie 1918-1920” László Endre Vargi.

 

3 marca w Zespole Szkół Katolickich w Veszprém im. Mártona Biró Padányiego w Veszprém kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa  przeprowadziła dwie lekcje interaktywne dla młodzieży. Tematami lekcji była prezentacja polskich zabytków UNESCO, parków narodowych, a także przybliżenie postaci Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, rotmistrza Witolda Pileckiego, papieża Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego, Janusza Korczaka oraz polskich noblistek w dziedzinie literatury Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Szkole przekazaliśmy polskie książki i publikacje po węgiersku – m.in. powieści Janusza Korczaka, noblistki Olgi Tokarczuk i Andrzeja Sapkowskiego. Kierownik Ratajczak-Sowa spotkała się również z burmistrzem Veszprém Gyulą Porgą, z którym omówiła możliwość realizacji proponowanych przez Ambasadę RP i Instytut Polski inicjatyw w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, który to tytuł nosi w 2023 roku Veszprém. Rozmawiano o otwarciu narodowego stoiska polskiego ze znanymi polskimi produktami oraz prezentacji wystawy o polskich parkach narodowych. 

 

14 marca konsul RP Andrzej Kalinowski i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski złożyli w imieniu Ambasady RP w Budapeszcie, wraz z przedstawicielami węgierskiej Polonii i środowisk polskich, wieńce pod budańskim pomnikiem generała Józefa Bema na placu jego imienia, w 229. rocznicę jego urodzin. To wieloletnia tradycja i wyjątkowe miejsce, gdzie rozpoczęło się węgierskie powstanie 1956 roku.

 

15 marca ambasador Sebastian Kęciek i attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wzięli udział w ceremonii uroczystego podniesienia węgierskiej flagi na placu Lajosa Kossutha, przed Parlamentem, w dniu rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji lat 1848-1849.

 

20 marca ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z przewodniczącym komisji ds. Unii Europejskiej węgierskiego parlamentu Richárdem Hörcsikiem. Celem rozmowy było omówienie stanu dwustronnych relacji w zakresie tematyki europejskiej i regionalnej.

 

21 marca ambasador Sebastian Kęciek wystąpił w ramach Forum Ambasadorów przed korpusem dyplomatycznym i słuchaczami Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej (NKE) w Budapeszcie. Podczas swojego wystąpienia „Polska wobec geopolitycznych wyzwań na świecie” ambasador powiedział m.in.: „24 lutego 2022 roku obudziliśmy się więc w nowej rzeczywistości, której musimy sprostać, której musimy podporządkować nasze działania i cele. Dla nikogo nie może być zaskoczeniem, że jednym z kluczowych kierunków polskiej polityki zagranicznej jest pomoc Ukrainie. Można jednak zadać pytanie, dlaczego Polska tak ofiarnie wspiera swojego wschodniego sąsiada? Odpowiedź jest prosta: ponieważ znamy Rosję. Wielokrotnie w historii doświadczaliśmy, czym jest rosyjska, niesprowokowana agresja, „ruski mir”, wojna na wyniszczenie, masowe groby. Myślę, że Węgrzy też znają Rosję. Spacerując po pięknych ulicach Budapesztu widzę ślady roku 1956, kiedy Armia Czerwonej strzelała do cywili walczących o swoją suwerenność i godność. (...)  Polska w dobie szybko zmieniającego się świata ma jasną wizję strategicznych celów, jakie chce osiągnąć. Działamy na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zapewniającej bezpieczeństwo całego kontynentu. Budujemy silne więzi i relacje we wszystkich międzynarodowych formatach. Rozwijamy potencjał gospodarczy i społeczny regionu, zapewniający postęp i budowanie połączeń na linii północ-południe.”  To prestiżowe wydarzenie było kolejną okazją, by dotrzeć do węgierskiej opinii publicznej z polską narracją dotyczącą aktualnej sytuacji geopolitycznej w regionie, Europie i na świecie. Wystąpieniu towarzyszył wywiad dla magazynu NKE, który można przeczytać na naszej stronie internetowej.

 

22 marca w gmachu węgierskiego Parlamentu zorganizowany został koncert fortepianowy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, podczas którego zaprezentowano utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Gości przywitał gospodarz wydarzenia János Latorcai, wicemarszałek Zgromadzenia Krajowego i przewodniczący Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni w węgierskim parlamencie, a także wicepremier Zsolt Sejmén. W imieniu polskiego parlamentu głos zabrali poseł Barbara Bartuś, wiceprzewodnicząca Polsko-Węgierskiej Grupy Przyjaźni oraz ambasador Sebastian Kęciek.

 

23 marca, w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w uroczystości złożenia kwiatów przez prezydent Węgier Katalin Novák pod tablicą upamiętniającą pomoc Węgrów polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej, znajdującą się na Domu Polsko-Węgierskiej Przyjaźni w Balatonboglár.

 

Także 23 marca ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w uroczystym odsłonięciu multimedialnej ławeczki grającej utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta w budapeszteńskim Lasku Miejskim (Városliget). To inicjatywa Instytutu Polskiego w Budapeszcie, zrealizowana we współpracy ze spółką Liget, zarządzającą Városliget.

 

29 marca ambasador Sebastian Kęciek przyjął podsekretarz stanu ds. rozwoju stosunków europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Krisztinę Varju. Celem rozmowy było omówienie relacji bilateralnych w związku z obchodzonym w marcu Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

29 marca ambasador Sebastian Kęciek otworzył wydarzenie zorganizowane w Muzeum Dom Terroru w Budapeszcie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Wykład historyka Tadeusza Płużańskiego połączony był z prezentacją węgierskiego wydania „Raportów z Auschwitz” rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

30 marca ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiedzialnym za sprawy Unii Europejskiej Jánosem Bóką. Celem spotkania było omówienie kalendarza dwustronnej współpracy między Polską a Węgrami.

 

30 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziała polskie stoisko na międzynarodowych targach budowlanych Construma w Budapeszcie, połączonych z wystawami HungaroTherm i Home Design. Polskie stoisko, przygotowane przez budapeszteńskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przy wsparciu Ambasady RP w Budapeszcie, cieszyło się dużym zainteresowaniem firm, dystrybutorów i osób prywatnych odwiedzających imprezę. W targach wzięło udział 11 polskich wystawców.

 

Także 30 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w prezentacji książki „Stoimy na granicy, wyciągamy ręce...”. Jej autorami są były ambasador Węgier w Polsce Iván Gyurcsik oraz historyk i polonista Miklós Mitrovits. Tom – jak głosi jego podtytuł – poświęcony jest „upamiętnieniu solidarności polsko-węgierskiej w latach 2014 i 2016”.

 

{"register":{"columns":[]}}